Bądź z serca pozdrowiona,
Ojczysta święta mowo !
(...)
Tyś nasza twierdza, tarcza,
Opieka i obrona,
Ojczysta święta mowo,
Bądź z serca pozdrowiona ! Leopold Staff
W piątek, 21 lutego nasza szkoła włączyła się w ogólnopolskie obchody Dnia Języka Ojczystego. Z tej okazji w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie klas III a,b ukazali piękno języka literackiego, inscenizując swoim starszym i młodszym kolegom klasykę literatury dziecięcej. Zaprezentowali także bogactwo i różnorodności mowy polskiej eksponując gwary: poznańską, śląską, góralską oraz język kaszubski. Podczas spotkania oddano hołd Dzieciom Wrzesińskim poprzez wspomnienie o ich bohaterskiej walce z zaborcą Pruskim o przywrócenie do szkoły nauki w języku polskim. Na koniec wszyscy uczestnicy wydarzenia wzięli udział w łamigłówkach językowych.
W piątek, 21 lutego w bibliotece szkolnej odbył się uroczysty akt pasowania pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Przed aktem pasowania najmłodsi uczniowie zobaczyli piękne inscenizacje wierszy Jana Brzechwy w wykonaniu uczennic klasy IIIb, a także wzięli udział w serii łamigłówek literackich z zakresu klasyki baśni, których zabawowa forma dostarczyła wszystkim dobrej zabawy. Uroczystego aktu pasowania dokonali dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki oraz wicedyrektor pani Mirosława Nowakowska. Wydarzenie zakończyło się wręczeniem pierwszoklasistom dyplomów oraz wyprawek czytelniczych ufundowanych przez Instytut Książki.
14 lutego - Dzień Świętego Walentego. Z tej okazji w szkole odbyły się wydarzenia, w które uczniowie zaangażowali się całym sercem. Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową. Była to moc listów, liścików, karteczek, pocztówek, serduszek, serio, półserio, anonimowych, imiennych. W bibliotece szkolnej natomiast odbyło się spotkanie dla młodszych uczniów, podczas którego dzieci bliżej poznały postać św. Walentego, wysłuchały pięknych, literackich tekstów o przyjaźni, o budowaniu rodzinnych więzi, o potędze dobrego i ciepłego słowa. Pod koniec spotkania dzieci narysowały Rodzinną Pajęczynę Miłości, w której przedstawiły swoich ukochanych członków rodziny. Klasy V a,b oraz VI a,b z okazji Walentynek wybrały się do kina Helios w galerii Amber w Kaliszu na film ,, Zmiennokształtni". Także w klasach uczniowie zorganizowali zabawy walentynkowe. Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu do Kalisza sprawowały panie: Olga Cieślak, Eliza Malinowska, Monika Piaseczna, Sylwia Dzbanuszek, Katarzyna Wolniak.
Po awansie do dalszego etapu rozgrywek nasi uczniowie z rocznika 2010/2011 rywalizowali w rozgrywkach rejonowych, w których dziewczęta na zawodach w Liścu Wielkim wywalczyły 3 miejsce. Natomiast chłopcy na zawodach w Rychwale zajęli miejsce 2, tym samym uzyskując awans wraz z kolegami ze Starego Miasta do Finału Powiatowego.
13.02.2025 w Kleczewie na Finale Powiatu Konińskiego w piłce ręcznej chłopców spotkało się 5 drużyn, rywalizowano systemem każdy z każdym. Klasyfikacja po ostatnim gwizdku sędziego wyglądała następująco:
1. Budzisław Kościelny
2. Stare Miasto
3. Grodziec
4. Kazimierz Biskupi
5. Ślesin
Gratulacje dla naszych drużyn dziewcząt i chłopców z rocznika 2010/2011 wraz z opiekunami.
12.238,43 zł to kwota zebrana od darczyńców naszej gminy podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, którego sztab działał w naszej szkole. Działania charytatywne na rzecz tegorocznej WOŚP rozpoczęły się już 17 grudnia kiermaszem ciast i fantów zorganizowanym w naszej szkole we współpracy ze szkolnym wolontariatem. 11 stycznia, podczas szkolnej zabawy choinkowej, wystąpił charytatywnie na rzecz WOŚP zespół wokalny ,, Babskie granie" My Voice Stare Miasto. Zebraną kwotę znacząco zasiliła zbiórka do puszek stacjonarnych rozmieszczonych jeszcze przed finałem w szkołach podstawowych Grodziec, Królików Biskupice, Lipice, w salonie kosmetycznym ,, Agnes" w Grodźcu oraz puszek wolontariuszy, którzy kwestowali w niedzielę, w dniu finału WOŚP. Dziękujemy wszystkim darczyńcom indywidualnym, anonimowym, przedsiębiorcom, firmom, instytucjom, wszystkim i każdemu z osobna. Dziękujemy wszystkim czynnie zaangażowanym w zbiórkę: wolonatariuszom, nauczycielom, rodzicom, uczniom, dyrekcji SP Grodziec, opiekunom puszek stacjonarnych w placówkach oświatowych, proboszczom parafii Grodziec i Królików za umożliwienie zbiórki przed każdą mszą. Dziękujemy szefowej sztabu WOŚP na terenie naszej gminy, pani Grażynie Orkowskiej.
„Moc uzdrawiania ma ten, kto czerpie siłę i radość z pomagania innym.” Dorota Terakowska
Strategiczne, logiczne, przygodowe, karciane, klasyczne, kooperacyjne, jednym słowem gry planszowe, które przyciągają uwagę uczniów i zachęcają do wspólnej zabawy na przerwach i w każdej wolnej chwili. Bogaty ich zbiór w szkole spełnia oczekiwania wytrawnych graczy i przyciąga uwagę tych niedoświadczonych jeszcze. Są uczniowie, którzy zostają po lekcjach, by rozegrać partyjkę lub dokończyć tę, rozpoczętą w czasie przerwy, są i tacy, którzy przychodzą rozegrać coś jeszcze przed lekcjami. Czas zimowy sprzyja wojażom planszowym szczególnie. Zapraszamy do fotorelacji.
17 stycznia uczniowie klasy 3a wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych, które odbyły się w Bibliotece Publicznej w Grodźcu. Pani kierownik Katarzyna Gromala wprowadziła dzieci w tematykę, czytając książkę pt. "Moi dziadkowie są wyjątkowi". Uczniowie wypowiadali się, za co kochają swoich dziadków a następnie zaangażowali się w przygotowanie dla nich wspaniałej niespodzianki - kalendarza na 2025 rok.
Uczniowie klas 1-3 potrafią nieść pomoc.
15 stycznia w hali sportowej w Grodźcu rozegrane zostały gminne zawody w piłkę ręczną. Do rywalizacji przystąpiły szkoły z Lipic, Królikowa i Grodźca.
W kategorii dziewcząt 2010/011:
1. S.P. Grodziec
2. S.P. Królików
W kategorii chłopców 2010/2011
1. S.P. Grodziec
2. S.P. Królików
3. S.S. P. Lipice
10 stycznia w Rychwale zostały rozegrane zawody rejonowe dziewcząt 2012/2013. Naszą gminę reprezentowała szkoła z Grodźca.
1. S.P. Rychwał
2. S.P. Rzgów
3. S.P. Lisiec Wielki
4. S.P. Grodziec
Po feriach do rozgrywek rejonowych przystąpią dziewczęta i chłopcy z roczników 2010/2011, życzymy sukcesów podczas zawodów.
Zapraszamy do udziału w konkursach:
1. „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” dla uczniów klas 1-8.
2. „Cztery pory roku z OZE” dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych.
XI Ogólnopolski konkurs ekologiczny
„Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”
1. 02.02.2025 ruszy XI edycja ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt: „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”.
2. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i jest formą edukacji ekologicznej.
3. Przedmiotem konkursu jest wykonanie instrukcji, określenie reguł gry i wykonanie makiety, pionków, kostek czy kart do gry planszowej nt. recyklingu, a także prezentacja tej gry innym uczniom w placówce edukacyjnej i przesłanie do organizatora dokumentacji zdjęciowej.
4. W konkursie mogą wziąć udział ekozespoły co najmniej 2 osobowe z klas 1-8.
5. Na koncepcje gier planszowych czekamy do 15.03.2024.
6. Nagrody to wyjazdy integracyjne dla najlepszych ekozespołów o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
7. Ponadto w 5 placówkach, w których ekozespoły uczestniczące w konkursie otrzymają najwyższą notę jury konkursu – organizator zrealizuje też autorskie SPOTKANIE Z EKOLOGIEM z udziałem zaproszonego gościa – autorytetu w dziedzinie ekologii oraz TURNIEJ WIEDZY EKOLOGICZNEJ dla wszystkich uczniów biorących udział w tym spotkaniu.
Regulamin konkursu, informacja prasowa oraz zgłoszenie do pobrania i wypełnienia, znajdują się na stronie konkursu.
https://chlorofil.com.pl/xi-edycja-ogolnopolskiego-konkursu-ekologicznego-mistrz-recyklingu-i-przyjaciele-2024-25/
Wojewódzki konkurs ekologiczny pn. „Cztery pory roku z OZE”
dla uczniów klas 4-6 szkół podstawowych
Temat i cel konkursu
1. Tematem przewodnim konkursu jest promowanie odnawialnych źródeł energii. Przedstawienie wykorzystywanych instalacji odnawialnych źródeł energii na tle scenerii wiosny, lata, jesieni i zimy ma na celu utwierdzenie w przekonaniu, że bez względu na rodzaj instalacji i możliwą zmianę produktywności zależnej od pory dnia czy roku, źródła te zaopatrują nas w energię przez cały czas, korzystnie wpływając na bilans emisji gazów cieplarnianych, jakie towarzyszą produkcji energii na świecie.
2. Celem konkursu jest:
1) zwiększenie świadomości wśród wielkopolskich uczniów odnośnie instalacji OZE i możliwości wykorzystania energii odnawialnej w gospodarstwach domowych;
2) poszerzanie wiedzy na temat odnawialnych źródeł energii;
3) kształtowanie postaw przyjaznych OZE oraz rozwiązaniom i urządzeniom zwiększającym efektywność energetyczną gospodarstw domowych;
4) rozwijanie kreatywności i wyobraźni;
5) edukowanie w zakresie możliwości dostosowywania się regionu do zmian klimatu i przeciwdziałania im.
Organizator konkursu
1. Organizatorem konkursu jest Województwo Wielkopolskie z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu (UMWW), al. Niepodległości 34, 61-714 Poznań.
2. Konkurs obsługuje Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
Przedmiot konkursu
1. Przedmiotem konkursu jest wykonanie plakatu w formacie A3, według własnego pomysłu, w dowolnej technice plastycznej, w wymiarze przestrzennym płaskim.
2. Prace przeznaczone na konkurs muszą ściśle dotyczyć tematu konkursu.
3. Praca powinna być wykonana samodzielnie przez uczestnika konkursu. Wykluczone są prace zbiorowe.
4. Bezpośrednio na pracy nie mogą znaleźć się informacje o autorze, np. imię i nazwisko, szkoła/przedszkole, wiek itp. Natomiast mogą się na niej znaleźć inne dane i znaki (np. napisy związane z treścią pracy, hasła stanowiące integralną część pracy itp.).
Uczestnicy konkursu
1. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie uczęszczający do klas 4-6 szkół podstawowych położonych na terenie województwa wielkopolskiego.
Szczegóły w regulaminie konkursu 20241227123754_1044.pdf
Uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z Przedszkola Samorządowego w Grodźcu i SSP w Lipicach wzięli udział w ogłoszonym konkursie na wykonanie SZOPKI BETLEJEMSKIEJ. Konkurs polegał na przygotowaniu stajenki i własnoręcznym wykonaniu jak największej części elementów. Wykonane szopki były rewelacyjne! Co potwierdzili wszyscy oglądający i wybór tych „najlepszych” był niezwykle trudny (jak zawsze). Prace były bardzo pomysłowe, wykorzystano różne techniki, różne materiały. Widać, że talentu i chęci wykonawcom nie brakuje. Dziękujemy dzieciom i ich pomocnikom, bo pomoc dorosłych w tej pracy była dozwolona. Dziękujemy księdzu proboszczowi Karolowi Zającowi za ufundowanie nagród w konkursie.
Wyniki konkursu w klasach I – III (17 prac, 20 uczestników)
1. Artur Krucki kl. II
2. Franciszek Miezio kl. II
Lidia Miezio „O”
3. Laura Buda kl. III
Bartosz Kaczmarek kl. III
WYRÓŻNIENIA
1. Amelia Spychała kl. III
2. Wiktor Studziński kl. I
3. Jowita Tyl kl. III
4. Kornel Andrzejak kl. I
5. Luiza Budzińska kl. II
6. Natalia Antczak kl. III
7. Krystian Antczak kl. II
8. Natalia Cegielska kl. III
9. Aleksandra Klimczak kl. III
10. Agata Pietrzak kl. III
11. Filip Janiak kl. III
12. Maja Pietrzak kl. II
13. Julia Andrzejewska kl. I
14. Hanna Andrzejewska kl. III
15. Franciszek Koziarski kl. 0
Klasy IV – VIII (11 prac, 14 uczestników)
1. Zofia Andrzejewicz kl. I
Oliwia Andrzejewicz kl. VIa
Cyprian Andrzejewicz kl. VIa
2. Tymoteusz Piosik kl. Va
3. Milena Pawlak kl. Va
Maja Szpitalna kl. VIIa
WYRÓŻNIENIA
1. Agata Najkowska kl. IV
2. Wiktoria Szczech kl. Vb
3. Martyna Pawlak kl. VIIIb
4. Agata Bednarek kl. Vb
5. Maciej Głąb kl. VIb
6. Magdalena Głąb 0
7. Zuzanna Brzęcka kl. VIa
8. Ksawery Andrzejak kl. Vb.
Organizatorzy: ks. Karol Zając, Elżbieta Maciejewska, Anna Dobropolska
W niedzielę, 22 grudnia, w kościele parafialnym w Grodźcu nasi pierwszoklasiści śpiewali kolędy i pastorałki wspólnie z chórem męskim zrzeszonym w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju i Edukacji ,, Aktywni Grodziec".
Listopad i grudzień to czas rywalizacji w piłce halowej. Pierwsze zawody odbyły się w Grodźcu 26.11.2024r. Spośród trzech kategorii, w których rywalizowały dzieci i młodzież, w dwóch zdobywamy pierwsze miejsce, uzyskując możliwość gry w zawodach rejonowych (dziewczęta rocznik 2010/2011, chłopcy rocznik 2010/2011). Niestety, chłopcy 2012 i młodsi przegrywają rywalizację z kolegami z Królikowa i Lipic. Podczas zawodów rejonowych 9.12.2024 roku w Rychwale, chłopcy zdobywają drugie miejsce, uzyskując tym samym awans do rozgrywek powiatowych. Finał powiatu, który odbył się 18.12.2024 roku, nie możemy zaliczyć do najlepszych. Przegrywamy wówczas swoje mecze w grupie ze Ślesinem i Skulskiem, tracąc możliwość gry w finałach. Ostatecznie zajęliśmy miejsce szóste. Gratulacje dla uczestników za sportową postawę w zawodach oraz godne reprezentowanie naszej szkoły.
17 grudnia w naszej szkole odbyła się loteria świąteczna. Każdy mógł zakupić los i wylosować sobie prezent. Nie brakowało również pysznych ciast, pierników, ciastek, rogalików i gorących tostów. Loteria cieszyła się dużym zainteresowaniem. Zebrane pieniądze zostaną przekazane w tym roku na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Dziękujemy wszystkim darczyńcom i kupującym.