W poniedziałek, 16 listopada, przybył do naszej szkoły wójt Gminy Grodziec pan Mariusz Woźniak, by wręczyć uczniom stypendia oraz nagrody. Są to bonusy finansowe dla uczniów i uczennic za wybitne wyniki w nauce oraz sukcesy w konkursach szczególnej rangi w roku szkolnym 2023/2024. Nagrodzeni zostali: Maja Latańska, Lena Kwiryng, Zuzanna Drangowska, Maria Latańska, Agata Bednarek, Liliana Dziublewska, Milena Pawlak, Lena Głowacka, Oliwia Andrzejewicz, Cyprian Andrzejewicz, Adam Szmajdka, Filip Martyna, Miron Matłoka, Monika Wysocka, Gabriela Szczecińska, Zuzanna Włodarczyk, Anna Andrzejewska, Aleksnadra Hyża, Julia Wolniewicz, Julia Orkowska. Rodzice wyróżnionych uczniów otrzymali od pana wójta Listy Gratulacyjne. Pan wójt podziękował także dyrekcji szkoły i nauczycielom za motywowanie uczniów do nauki oraz rzetelne przygotowywanie ich do konkursów. Gratulujemy naszym prymusom, a władzom gminy serdecznie dziękujemy za doceniania wysiłku naszych uczniów, za motywowanie ich do wytrwałej nauki i wzorowego zachowania. Stypendia są przyznawane według ściśle określonych kryteriów i zostały wprowadzone w naszej gminie w 2020 roku z inicjatywny obecnego wójta pana Mariusza Woźniaka.
W dniu dzisiejszym, tj. dn.12.12.2024r., zakończyliśmy akcję "Zbierz kasztany i żołędzie, a zwierzęta będą Ci wdzięczne", którą to z inicjatywy Samorządu Szkolnego rozpoczęliśmy niespełna dwa miesiące temu. Dzięki zaangażowaniu wielu osób, udało nam się zebrać prawie 50 kg żołędzi , kasztanów i orzechów, które właśnie dzisiaj przekazaliśmy do grodzieckiego przytuliska dla zwierząt leśnych. W imieniu organizatorów serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom tej akcji.
12 grudnia uczniowie klasy 3a udali się na pocztę w celu wysłania wcześniej przygotowanych kartek świątecznych. Pani na poczcie opowiedziała o pracy urzędu, każdemu sprzedała znaczek, poinstruowała o kolejnych etapach wysłanego listu. Dziękujemy za miłą obsługę i mamy nadzieję że kartki dojdą expresowo.
6 grudnia, z okazji mikołajek, klasy 5a,b udały się do kina Helios w Kaliszu na film ,, Vaiana 2". Natomiast uczniowie klasy IIa udali się w tym samym dniu do kina w Rychwale na film ,, Szybcy i śnieżni", a po projekcji filmu mile spędzili czas w kręgielni. Opiekę nad uczniami sprawowali: klasy 5 a,b - wychowawczynie Olga Cieślak i Eliza Malinowska oraz Jarosław Wysocki; klasa IIa - wychowawczyni Wiesława Urbaniak oraz Waldemar Kurzawa. Wyjazd klasy IIa ufundowali i współorganizowali rodzice uczniów, a niektóre mamy, ku uciesze dzieci, uczestniczyły w wyjeździe.Były to panie: Anna Bachorska, Joanna Bogusz, Milena Skrzypczak.
W piątek, 6 grudnia, około godziny 9.00 przybył do naszej szkoły Mikołaj z worem prezentów. Zanim jednak rozdał upominki, wyczulił dzieci na najważniejsze i ponadczasowe wartości dobrego wychowania: serdeczność, grzeczność, dobre słowo, umiejętność wyczuwania potrzeb innych i wspierania ich. Dzieci także przygotowały dla Mikołaja niespodzianki. Były to piosenki, wiersze, kolędy. Jednym słowem był to poranek pełen wrażeń i emocji. Tegoroczne spotkanie z Mikołajem odbyło się pod hasłem:,, Nie liczy się to, ile posiadasz, ale ile dajesz innym i jak się z nimi dzielisz". Zapraszamy do fotorelacji.
W środę, 4 grudnia, odbyło się spotkanie klas III - VIII z policjantami pod hasłem ,, Dopalacze mózgu wypalacze. Tematyka spotkania okazała się dla uczniów niezwykle interesująca, a w świetle dzisiejszych, wszechobecnych zagrożeń aktualna.
3 grudnia uczniowie klasy 3a i 3b wzięli udział w warsztatach garncarskich, które prowadził pan Łukasz Dzieciątkowski. Podczas spotkania każdy uczestnik spróbował swoich sił z gliną na kole garncarskim. Dzieci wykonały po dwa naczynia, które pan Łukasz zabrał do wysuszenia i wypalenia w piecu. Teraz już tylko czekamy na efekty naszej pracy.
Światowy Dzień Aids, przypadający 1 grudnia, obchodzony jest corocznie od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jej celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażenia HIV i zachorowania na AIDS. W działania związane z profilaktyką HIV/AIDS włączeni zostali uczniowie klas ósmych w formie zajęć edukacyjnych i pogadanek. Zapoznali się z informacją PSSE w Koninie na temat HIV i AIDS i sposobach ograniczania ryzyka zakażenia. Nie zapomnieli również o czerwonej kokardce, geście solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS oraz ich bliskimi.
Dreszczyk emocji i magii towarzyszył wszystkim uczestnikom imprezy Andrzejkowej, którą tradycyjnie już zorganizował Samorząd Szkoły. Każdy mógł poruszyć swoją wyobraźnię dzięki uczestnictwu we wróżbach oraz wielu innych ciekawych zabawach przygotowanych z tej okazji. Mamy nadzieję, że tradycje Andrzejkowe nie zanikną i będą cieszyć jeszcze przez wiele lat.
25 listopada to Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu młodsi uczniowie przynieśli do szkoły swoje ulubione pluszaki i włączyli się do wspólnych zabaw nie tylko integracyjnych, ale także edukacyjnych. Wysłuchali także bajek, w których głównym bohaterem jest niedźwiadek. Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Miś z okienka, Miś Paddington, Miś Koralgol, itd, to ukochane przez dzieci bajki, które wychowały już kilka pokoleń i nadal ujmują maluchy swą niezwykłą treścią.
21 listopada uczniowie klas siódmych uczestniczyli w spotkaniu z przedstawicielami Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK Elektrowni Konin Pątnów, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Grodźcu w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”. Honorowi dawcy krwi motywują innych do dzielenia się krwią i są gotowi nieść pomoc w nadzwyczajnych sytuacjach. Celem spotkania było promowanie honorowego krwiodawstwa, obalenie mitów związanych z oddawaniem krwi oraz kształtowanie pozytywnych postaw prospołecznych wśród uczniów.
W 34 szkołach podstawowych z Konina i okolic we wtorek, 19.11.2024, uczniowie szczególnie utalentowani lingwistycznie przystąpili do etapu szkolnego VIII Powiatowego Konkursu Języków Obcych organizowanego przez 3LO dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych. Rozwiązywali oni testy leksykalno – gramatyczne z elementami wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych przygotowane przez nauczycieli 3LO. Konkurs cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem. W tegorocznej, ósmej już edycji, udział wzięło 411 uczniów w dwóch kategoriach językowych.
Do kolejnego etapu zakwalifikowało się łącznie 70 osób (51 z języka angielskiego i 19 z języka niemieckiego). W naszej szkole test z języka angielskiego napisało 18 uczniów, a z języka niemieckiego 5. Miło nam poinformować, że do etapu powiatowego zakwalifikowały się:
Serdecznie gratulujemy uczniom, którzy zakwalifikowali się do etapu powiatowego oraz wszystkim uczestnikom.
Etap finałowy odbędzie się 6 marca 2025 roku.
Bombki, bombeczki.... 20 listopada najmłodsi uczniowie z naszej szkoły udali się do fabryki, w której poznali tajniki tworzenia pięknych ozdób choinkowych. Mieliśmy również okazję wykonać własnoręcznie takie "małe dzieła". Opiekę nad uczniami sprawowały Panie Grażyna Orkowska, Monika Sowińska i Joanna Klijewska -Dziubek z męskim wsparciem w osobie Pana Krzysztofa Kaniewskiego. Wróciliśmy pełni wrażeń i poczuliśmy już atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia...
W tym właśnie dniu każdego roku przypadają obchody Światowego Dnia Rzucania Palenia. W klasach 5-8 odbyły się pogadanki dotyczące szkodliwości palenia papierosów i używania papierosów elektronicznych. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i pracownicy szkoły zapoznali się z informacją o nowatorskich wyrobach tytoniowych przygotowaną przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Koninie. Uczniowie klasy 7b aktywnie włączyli się w działania profilaktyczne w ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami”. Maszerując ulicami Grodźca, uczestniczyli w happeningu, niosąc transparenty zachęcające do zerwania z nałogiem. Należy podkreślić, że rzucenie palenia przynosi same pozytywne efekty. Następuje poprawa zdrowia fizycznego i psychicznego. Niepalenie ma znaczący wpływ na życie społeczne oraz długotrwałe korzyści dla środowiska. Dla rodziców i dzieci dostępna jest również prezentacja na stronie szkoły. Zachęcamy do obejrzenia, mamy nadzieję, że skłoni niektórych palaczy do rzucenia nałogu, a niepalących do refleksji.
20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. W tym roku mija 35 lat od tego ważnego wydarzenia. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się audycja i zostały wykonane gazetki dotyczące praw dziecka.
W ostatnim tygodniu października z inicjatywy Samorządu Szkolnego został ogłoszony konkurs pod nazwą "Czas na...dynię" , którego końcowy wynik przedstawia się następująco: kategoria klas l-lll, liczba uczestników 30. Zwycięzcy z poszczególnych klas to: kl. Ia l miejsce- Amelia Kowalska, ll miejsce- Gracjan Sztejkowski, lll miejsce- Zosia Andrzejewicz i Norbert Antoniewicz. Klasa lla: l miejsce- Marta Kałużna, ll miejsce- Krystian Antczak, lll- Magda Andrzejewska i Adam Gradecki. Klasa llla; l miejsce- Natalia Antczak, ll- Filip Janiak, lll- Bartosz Antoniewicz. Klasa lllb: l miejsce- Amelia Spychała, ll- Oliwia Gęsikiewicz. Kategoria klas lV-Vlll, liczba uczestników- 16. kl. IV - l miejsce- Kacper Andrzejewski, ll- Agata Najkowska. Klasa Vb: l miejsce- Miłosz Studziński, ll- Szymon Możdżeń , lll- Ksawery Andrzejak. Klasa Vla: l miejsce- Oliwia Andrzejewicz, ll- Cyprian Andrzejewicz. Klasa Vlb: dynia wspólnie wykonana przez całą klasę. Gratulujemy wygranym i życzymy smacznego przy słodyczach ufundowanych przez Radę Rodziców
15 listopada odbył się w naszej szkole XIV Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia oraz Szkolny Dzień Matematyki. W związku z tym uczniowie klas młodszych i starszych wzięli udział w szeregu różnorodnych matematycznych potyczek. Były to konkursy, łamigłówki, zabawy, gry, itd. Jednym słowem w tym dniu matematyka królowała w naszej szkole na wesoło i.... na poważnie. Mistrzem tabliczki mnożenia klas trzecich został Jakub Marczak, który w ciągu 1 minuty i 58 sekund rozwiązał poprawnie 50 działań. W klasach starszych tytuł najlepszego matematyka otrzymali: Kacper Andrzejewski z klasy IV, Szymon Możdżeń z klasy Vb, Oliwia Andrzejewicz z klasy VIa, Adam Szmajdka z klasy VIIa, Gabriela Szczecińska z klasy VIIIb. Gratulujemy zwycięzcom i liczymy na jeszcze lepsze wyniki w następnym roku.
Czystego powietrza potrzebujemy wszyscy, aby żyć, zdrowo się odżywiać, realizować swoje pasje. Tymczasem w Polsce powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a społeczność nadal mało wie o smogu i jego konsekwencjach zdrowotnych. Chcemy to zmieniać w swoim lokalnym środowisku poprzez systematyczną edukację. W ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza, które przypada 14 listopada, uczniowie na różnych zajęciach realizują tematykę antysmogową. To szczególna okazja, aby zastanowić się na tym, co zrobić, aby jakość powietrza była lepsza. Nasza szkoła uczestniczy w programie Edukacyjnej Sieci Antysmogowej ESA na rzecz czystego powietrza. W ramach projektu został zainstalowany miernik jakości powietrza na zewnątrz budynku, który stale rejestruje stężenia pyłów PM2 i PM10 oraz wewnątrz ekran edukacyjny. Dane pomiarowe można odczytać na tablicach informacyjnych oraz na stronie esa.nask.pl.
Im więcej wiemy, tym lepiej potrafimy zadbać o zdrowie swoje i innych.
Z okazji Święta Niepodległości szkoła nasza aktywnie włączyła się w ogólnopolskie obchody poprzez szereg różnorodnych działań patriotycznych. W poniedziałek, 11 listopada, poczet sztandarowy, nauczyciele, uczniowie, pracownicy, rodzice oraz dyrekcja szkoły uczestniczyli we mszy świętej celebrowanej za Ojczyznę i poległych w walce za jej wolność. Po mszy dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki, w imieniu społeczności szkolnej, złożył kwiaty pod pomnikiem poległych. We wtorek, 12 listopada, odbył się w szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości. Społeczność szkolna odśpiewała hymn narodowy, a następnie wysłuchała montażu słowno-muzycznego w wykonaniu uczniów klas VIIIb i IIIa. Głos zabrał także dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki, który podkreślił doniosłość i znaczenie Święta Niepodległości dla narodu polskiego. W bibliotece szkolnej natomiast w ciągu kilku dni poprzedzających Dzień Niepodległości odbył się cykl spotkań z klasami I-III pod hasłem,, A to Polska właśnie". Podczas spotkań uczniowie pogłębili wiedzę na temat tragicznych czasów zaborów i niezłomnej walce Polaków, wysłuchali także pięknych, patriotycznych wierszy dla dzieci, utrwalili wiadomości o symbolach narodowych, utrwalali hymn narodowy, pracowali z mapą Polski, wskazywali jej położenie w Europie oraz sąsiadujące kraje, wskazywali Wielkopolskę wraz z miastami Poznań, Konin, Kalisz. Poznali także znaczenie lokalnych miejsc pamięci narodowej, dzięki którym oddajemy hołd poległymi i zamordowanym za wolność naszej ojczyzny. Ponadto uczniowie młodsi wykonali kotyliony w barwach narodowych, a starsi, pod opieką nauczycieli, zapalili znicze pod lokalnymi pomnikami pamięci narodowej.
7 listopada odbył się bardzo ciekawy pokaz doświadczeń przyrodniczych, w których uczestniczyli uczniowie z klas I-VIII. Prowadził go przedstawiciel Politechniki Lubelskiej, nauczyciel przyrody i geografii oraz pasjonat chemii i fizyki - pan Mateusz Łucki. Pokaz dostarczył uczniom wiele wrażeń, emocji, ale przede wszystkim była to lekcja przyrody pełna wiedzy i umiejętności. Była rywalizacja, zabawa, zadowolenie i nauka poprzez aktywne uczestnictwo w eksperymentach. Lekcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów.