W kategorii klas I-III:
W kategorii klas IV – VIII:
Serdecznie gratulujemy!
Nagrody zostaną wręczone na uroczystości z okazji 50-lecia nadania szkole imienia – 24 października 2025 roku.
W kategorii klas I – III:
W kategorii klas IV – VIII:
Serdecznie gratulujemy!
Nagrody zostaną wręczone na uroczystości z okazji 50-lecia nadania szkole imienia
– 24 października 2025 roku.
W piątek, 27 czerwca 2025 roku odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego. W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie, dyrekcja szkoły, nauczyciele, pracownicy administracyjno-obsługowi, rodzice oraz zaproszeni goście: wójt Gminy Grodziec pan Mariusz Wożniak, przewodnicząca Rady Rodziców Małgorzata Hyża, przewodnicząca Rady Gminy Grodziec pani Iwona Popieluch, radne i radni Rady Gminy Grodziec. Dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki w swym przemówieniu podsumowującym rok szkolny podziękował nauczycielom, uczniom, pracownikom administracyjno - obsługowym, rodzicom oraz wszystkim instytucjom wspierającym edukację dzieci. Podziękował także władzom gminy, panu wójtowi, radnym, pracownikom urzędu, pracownikom GOPS za udaną współpracę z naszą szkołą. Pan dyrektor podkreślił także, że dla obecnej władzy Gminy Grodziec oświata jest priorytetem, co przekłada się w przychylnym finansowaniu różnorodnych przedsięwzięć podejmowanych przez naszą szkołę oraz zapewnieniu efektywnej edukacji uczniom z wszelkiego rodzaju niepełnosprawnościami. Głos zabrali także wójt Gminy Grodziec pan Mariusz Wożniak oraz przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Hyża. Pan Wójt podziękował społeczności szkolnej za rok wytężonej pracy, za godne reprezentowanie naszej gminy w konkursach i sportowych zawodach na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W sposób szczególny pan wójt podziękował pracownikom obsługowym naszej szkoły, którzy rzetelnie i w czasie weekendów przygotowują i obsługują obiekt szkolny podczas uroczystości i wydarzeń kulturotwórczych o zasięgu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, współorganizowanych przez szkołę i Urząd Gminy Grodziec. Przewodnicząca Rady Szkoły pani Małgorzata Hyża także podziękowała wszystkim za współpracę, ponadto z sentymentem, a nawet łezką w oku pożegnała wszystkich, podkreślając już ostatni rok współpracy z naszą szkołą w roli rodzica. Uroczystość zakończenia roku szkolnego to czas nie tylko podsumowań i podziękowań, to także moment nagradzania uczniów za naukę i zachowanie. Tytuł Prymusa Szkoły w roku 2024/2025 otrzymały dwie uczennice: Oliwia Andrzejewicz z klasy VIa oraz Monika Wysocka z klasy VIIIa. Tytuł Wzorowej Absolwentki naszej szkoły otrzymała Monika Wysocka z klasy VIIIa. Uczniowie wyróżniający sie w nauce i zachowaniu otrzymali świadectwa z paskiem oraz nagrody książkowe, także laureaci i finaliści konkursów oraz zawodów sportowych otrzymali nagrody, natomiast rodzice uczniów wyróżniających się w nauce i zachowniu otrzymali listy gratulacyjne. Dużo ciepłych słów otrzymali ósmoklasiści, dla których ten dzień i ta uroczystość są ostatnimi w gronie naszej społeczności szkolnej. Podczas uroczystości odbył się doniosły akt przekazania sztandaru szkolnego przez ósmoklasistów młodszym kolegom z klasy siódmej. W niedzielę, 29 czerwca, w kościele parafialnym w Grodźcu odbyła się uroczysta msza wieńcząca katechetyczny rok szkolny 2024/2025. Mszę celebrował proboszcz Karol Zając.
Tekst: Sławomira Nowicka
Zdjęcia: Leszek Sapikowski
Uczennica z klasy Va, Lena Kwiryng, zdobyła Nagrodę główną Grand Prix w Powiatowym Konkursie Piosenki Wakacyjnej. Eliminacje odbyły sie w Domu Kultury w Golinie. Na scenie zaprezentowli się artyści z całego powiatu konińskiego. Komisja oceniała nie tylko walory wokalne, ale również prezentację sceniczną i zgodność utworu z tematem konkursu. Serdecznie gratulujemy! Tekst: Sławomira Nowicka
Rajdy rowerowe to jedna z ulubionych przez uczniów klasy 7b forma edukacji, a ostatnie tygodnie roku szkolnego to wymarzony czas na taką aktywność. Pierwszy z rajdów odbył się 18 czerwca i oprócz walorów turystyczno-rekreacyjnych realizował elementy edukacji historycznej, przyrodniczej i kulturowej. Uczniowie udali się w trasę po terenie Puszczy Pyzdrskiej, odwiedzając miejsca związane z jej historią. Uczestnicy rajdu najpierw przejechali z Grodźca do Królikowa, gdzie zwiedzili zabytkowy, barokowy kościół parafialny. Następnie trasa rowerowa prowadziła do Czarnego Brodu, gdzie cykliści zobaczyli „żelazny dom” czyli dom zbudowany z darniowej rudy żelaza. Jest to jeden z najlepiej zachowanych tego typu domów na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Z Czarnego Brodu uczniowie przejechali do miejscowości Łazińsk, gdzie obejrzeli cmentarz ewangelicki pozostały po dawnych mieszkańcach - Olendrach. Z Łazińska rajd prowadził do miejscowości Orlina. Po drodze rowerzyści podziwiali wydmy śródlądowe. W Orlinie uczniowie posilili się, a potem oddali się zabawom i grom rekreacyjnym. Powrót do Grodźca odbył się przez Królików, gdzie na miejscowym cmentarzu uczniowie odwiedzili grób powstańca styczniowego Bonawentury Kosteckiego. Podczas rajdu uczniowie zdobywali wiadomości dzięki tablicom edukacyjnym rozmieszczonym na terenie Puszczy Pyzdrskiej. Drugi rajd odbył się 25 czerwca. Miał on charakter rekreacyjno-integracyjny. Uczniowie udali się do miejscowości Biała Panieńska, do posesji kolegi Zbyszka Jareckiego. Tam czekała na nich wspaniała zabawa. Grali w siatkówkę i badmintona oraz bilard. Łowili także ryby, które wracały do wody oraz piekli kiełbaski na ognisku. Rodzice Zbyszka po raz kolejny ugościli całą klasę syna w swojej sielsko położonej zagrodzie. Opiekę nad uczniami podczas rajdów sprawowali: panie Renata Limiszewska i Elżbieta Maciejewska oraz pan Waldemar Kurzawa.
Tekst: Waldemar Kurzawa
Zdjęcia: Waldemar Kurzawa, Elżbieta Maciejewska, Renata Limiszewska
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego, 25 czerwca, klasy Va i Vb aktwnie i sportowo spędziły czas w parku trampolin Stacja Grawitacja w Poznaniu. Bogata oferta ogromnego i bogato wyposażonego kompleksu sportowo - rekreacyjnego sprawiła naszym uczniom dużo radości i satysfakcji, a przede wszystkim pozwoliła efektywnie wykorzystać przedostatni dzień nauki. Uczniowie wykorzystali park trampolin, park linowy, ściankę wspinaczkową, tor przeszkód Ninja i inne segmenty kompleksu. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Eliza Malinowska, Olga Cieślak, Robert Rybicki i Grzegorz Orkowski.
Tekst: Sławomira Nowicka
Zdjęcia: Eliza Malinowska
24 czerwca w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Sportu. Nie było lekcji, w zamian było dużo ciekawych zajęć. Zorganizowane zostały zajęcia plastyczne, sportowe i rekreacyjne. Uczniowie wykonali plakaty promujące aktywność sportową, rozegrali mecze w piłkę nożną, piłkę ręczną, siatkówkę i koszykówkę oraz relaksowali się podczas zajęć rekreacyjnych. Strażacy z OSP Grodziec przygotowali dla nich instruktaż pierwszej pomocy, instruktaż pożarniczy i prezentację wozu strażackiego. Równolegle z rozgrywkami trwał letni piknik. Klasy IIa i IIb udały się w tym dniu do kina na film ,, Jak wytresować smoka".
Tekst: Waldemar Kurzawa
Zdjęcia: Waldemar Kurzawa, Eliza Malinowska, Sławomira Nowicka
W dniu 18 czerwca 2025 roku uczniowie klasy 6b wraz z wychowawczynią – panią Sylwią Dzbanuszek oraz opiekunem panią Karoliną Mimier udali się na rajd rowerowy. Uczestnicy rajdu pokonali prawie 30 km przemierzając przede wszystkim trasy gminy Grodziec. Uczniowie i nauczyciele udali się również pod pomnik poległych w bitwie pod Borowcem, aby zapalić znicz. W drodze powrotnej rozegrany został mecz piłki siatkowej na placu zabaw w miejscowości Mokre. Na zakończenie wyjazdu odbył się wspólny posiłek w pizzerii Natino w Grodźcu. Pogoda i humory dopisały. Uczniowie już nie mogą doczekać się kolejnego rajdu we wrześniu.
Tekst i zdjęcia: Sylwia Dzbanuszek
Oliwia Andrzejewicz, uczennica klasy 6a zdobyła nagrodę w ogólnopolskim konkursie "Energia z rolnictwa" na poziomie województwa wielkopolskiego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej o tym, jak odnawialne źródła energii zmieniają naszą przyszłość na lepszą.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Trzyosobowy zespół naszych uczniów, Zosia Andrzejewicz, Oliwia Andrzejewicz, Cyprian Andrzejewicz( rodzeństwo), zdobył I miejsce w trzeciej edycji powiatowego konkursu EKOKAMERY 2025 pod hasłem ,,Łap kamerę, statyw bierz, w roli głównej leśny zwierz”. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 czerwca 2025 r. w Ośrodku Edukacji Leśnej Nadleśnictwa Grodziec. Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nagranie przez trzyosobowy zespół krótkiego, edukacyjnego filmu. Konkurs skierowany był do uczniów z terenu powiatu konińskiego oraz miasta Konin. Organizatorami konkursu było Starostwo Powiatowe w Koninie, Urząd Miejski w Koninie, Urząd Gminy Grodziec i Nadleśnictwo Grodziec. Naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły w składzie:
- Iga Tracz, Aleksandra Klimczak, Oliwia Gęsikiewicz, kl. IIIa
- Zosia Andrzejewicz Ia, Oliwia Andrzejewicz, Cyprian Andrzejewicz, kl. VIa
- Filip Kobierecki VIb, Miron Matoka VIIa, Jakub Kobierecki,kl. VIIIb
Należy podkreślić, że organizatorzy Konkursu docenili wszystkich uczestników i zaprosili ich wraz z opiekunami na uroczyste zakończenie konkursu, na które przygotowali wiele atracji: ściankę wspinaczkową, warsztaty malowania motyli, rozpoznawania tropów zwierząt, spotkanie z pszczelarzem i „oko w oko” z żywymi ptakami. Były także smaczne przekąski i instruktaż udzielania pierwszej pomocy. Dziękujemy organizatorom konkursu i gratulujemy Zosi, Oliwii i Cyprianowi.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Danuta Rzeczkowska.
W związku z obchodami Tygodnia Kosmicznego nasza szkoła zamieniła się w naukowe zaplecze astronomiczne, i to nie tylko dla starszych uczniów, ale rózwnież dla młodszych i najmłodszych. Tydzień Kosmiczny to interdyscyplinarny program realizowany przez pięć kolejnych dni tygodnia, od 5 do 11 czerwca. Każdy dzień koncentrował się na innym aspekcie eksploracji kosmosu, w tym historii lotów kosmicznych, zadań Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wyzwań związanych z życiem na orbicie, pierwszego Polaka w przestrzeni, bogactwa surowców poza globem i międzynarodowe ambicje ich eksploatacji, itd. Były to najrozmitsze prezentacje, zajęcia, zabawy edukacyjne dla młodszych, wystawa tematyczne w bibliotece szkolnej, a nawet zajecia artystyczne, jednym słowem prawdziwa skarbnica wiedzy o kosmosie i...prawdziwy szkolny kosmos. Zapraszamy do relacji z kolejnych dni Tygodnia Kosmicznego. W realizację projektu zaangażowali się nuczyciele, uczniowie, a całość koordynowali pani Danuta Rzeczkowaska i pan Jarosław Wysocki.
Tekst: Sławomira Nowicka
W pierwszym dniu obchodów Tygodnia Kosmicznego w naszej szkole sala lekcyjna klasy IIa zamieniła się w małe obserwatorium astronomiczne. Inicjatorami tego kosmicznego wydarzenia byli drugoklasiści: bracia Kacper i Dawid Bogusz, pasjonaci nauki o kosmosie. Chłopcy przynieśli do szkoły makietę Układu Słonecznego, modele rakiet kosmicznych, teleskop, projektor do obserwacji mapy nieba i wiele kosmicznych gadżetów. Kacper i Dawid wspólnie z mamą i wychowawczynią panią Wiesławą Urbaniak zaaranżowali fascynujące miejsce, obserwatorium, które chętnie odwiedzili uczniowie z innych klas.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Wiesława Urbaniak
W drugim dniu obchodów Tygodnia Kosmicznego starsi uczniowie pogłębili wiedzę na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, zapoznali się z podstawowymi terminami związanymi z kosmonautyką, takimi jak orbita, grawitacja, nieważkość czy działanie rakiet kosmicznych. Zajęcia z zakresu badań kosmicznych skłoniły uczniów także do refleksji i rozważań nad tym, jaki wpływ ma kosmos na nasze życie i na głębsze zrozumienie świata, w tym najbliższego otoczenia. Uczniowie zastanawiali się także nad tym, co dała nam eksploracja kosmosu, jakie kosmiczne wynalazki i technologie nas otaczają oraz jak wyglądałoby nasze życie bez nich. Uczniowie z klasy IIIa pod opieką pani Danuty Kusiak i pani Karoliny Mimier wykonali modele rakiet kosmicznych, co zapewne rozwinęło ich wyobraźnię oraz umiejętności manualne.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Danuta Kusiak
W trzecim dniu obchodów Tygodnia Kosmicznego Zosia, uczennica klasy I a – najmłodsza w szkole pasjonatka przestrzeni kosmicznej i wszechświata, zabrała wszystkich w kosmiczną podróż. W czasie tej podróży uczniowie odkryli tajemnice kosmosu, poznali planety Układu Słonecznego oraz inne ciała niebieskie. Usłyszeli także o pierwszych wyprawach, pierwszym człowieku w kosmosie i na Księżycu, pierwszym Polaku w kosmosie. Kosmiczna podróż z Zosią objęła również kolejne dni projektu. Natomiast uczniowie z klas starszych w trzecim dniu obchdów Tygodnia Kosmicznego dowiedzieli się o wpływie przestrzeni kosmicznej na zdrowie człowieka, o wyzwaniach zdrowotnych, z jakimi muszą się zmierzyć astronauci. Wzięli także udział w ćwiczeniach wspierających zachowanie równowagi i koordynacji, które astronauci muszą utrzymywać w stanie nieważkości, gdzie zwykłe ruchy są utrudnione.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Danuta Rzeczkowska
W czwrtym dniu obchodów Tygodnia Kosmicznego uczniowie poznali świat satelitów i teleskopów oraz ich zastosowanie w telekomunikacji, prognozowaniu pogody oraz w nauce i obserwacji nieba. Uczniowie dowiedzieli się, jak działają teleskopy i jakie są różnice pomiędzy ich typami, nauczyli się także podstawowych zasad optyki. Uczniowie z klas piątych swoje wyobrażenie kosmosu przedstawili w formie prac plastycznych, które wykonali pod opieką pani Renaty Limiszewskiej.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Danuta Rzeczkowska
Sławosz Uznański-Wiśniewski, który w tym roku w ramach misji Axiom 4 (Ax-4) wyruszy na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), może być wzorem dla młodych ludzi. Jego lot może stać się iskrą, która w młodych umysłach rozpali ciekawość, nie tylko w dziedzinie kosmosu. Organizując „Kosmiczny Tydzień”, chcieliśmy inspirować naszych uczniów do odkrywania świata nauki, technologii i inżynierii, a także budować dumę z dokonań Polaków. To niezwykła okazja, aby pokazać, że w naszym kraju są ambitni i utalentowani ludzi, którzy mogą podbijać kosmos i tworzyć przyszłość. Dla nauczycieli była to ogromna przyjemność móc rozwijać zainteresowania i pomagać w odkrywaniu pasji uczniów. Oczami naszej wyobraźni zostaliśmy przez moment członkami załogi misji kosmicznej. Na początek w kosmicznej fotobudce.
Podsumowanie obchodów Tygodnia Kosmicznego
Projekt, który realizowany był w dniach od 05. 06. – 11.06.2025r. obejmował wszystkich uczniów naszej szkoły. Dotyczył pięciu dni tematycznych. Każdy dzień koncentrował się na innym aspekcie odkrywania kosmosu poprzez przeprowadzenie cyklu zajęć edukacyjnych w ramach różnych przedmiotów szkolnych, wykonanie prac plastyczno-technicznych, obserwacje z użyciem teleskopu i mapy nieba, wystawę książek o kosmosie w bibliotece szkolnej. Stał się inspiracją do patrzenia w gwiazdy i odkrywania wszechświata. Pozwolił wzbudzić marzenia o wielkich podróżach i eksploracji nieznanego.
Tekst: Danuta Rzeczkowska
Zdjęcia: Danuta Rzeczkowska
13 czerwca 2025r. uczniów klas 2 i 3 odwiedziła pielęgniarka pracująca w naszej szkole pani Mariola Wawrzyniak. Pani pielęgniarka opowiedziała co zrobić w razie uderzenia czy upadku, krwotoku z nosa i złamania ręki. Uczniowie uczyli się jak opatrywać ranę i prawidłowo przykleić plaster, założyć opaskę uciskową. Część z nich wcieliła się w rolę pacjenta. Można było zmierzyć sobie ciśnienie krwi i puls. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali i chętnie dzielili się doświadczeniami.
Tekst i zdjęcia: Karolina Mimier
10 czerwca dzieci z klasy Ia przeprowadziły doświadczenie z wodą, dzięki któremu poznały zjawisko zwane efektem kapilarnym. Zjawisko to polega na zdolności przemieszczania się wody ku górze, wbrew zasadom grawitacji. W prace doświadczalne pierwszoklasiści zaangażowali się bardzo poważnie, wszystkimi zmysłami, jak prawdziwi naukowcy. Udany efekt ich pracy sprawił im mnóstwo radości i powolił zrozumieć pewne zjawiska hydrologiczne. Nad wszystkim czuwała wychowawczyni klasy pani Monika Sowińska.
Tekst: Sławomira Nowicka
Zdjęcia: Monika Sowińska
3 czerwca 2025 r. w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie odbył się gminny konkurs piosenki "Moja ulubiona piosenka", nad którym patronat objął wójt Gminy Grodziec pan Mariusz Woźniak. Na scenie pojawiło się 12 wykonawców. Prezentacje muzyczne oceniały: pani Beata Michalak Górna - właścicielka studia My Voice w Starym Mieście, pani Anna Deruchowska - nauczyciel muzyki oraz pani Joanna Piekarska - przedstawiciel Urzędu Gminy w Grodźcu. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zosia Andrzejewicz z klasy Ia i Maja Hofman z klasy IIIa.
Tekst: Renata Limiszewska
Zdjęcia: Renata Limiszewska