• Dzień Postaci z Bajki

    5 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Wybrana data nie jest przypadkowa - jest to dzień urodzin jednego z największych twórców bajek - Walta Disney'a. Uczniowie klasy 3a spędzili czas z Minionkiem w Bibliotece Publicznej w Grodźcu. Było wiele zagadek, nagród i radości. Spotkanie z bohaterami bajek wprawiło dzieci w znakomity nastrój.  Uczniowie wysłuchali bajkę o Jasiu i Małgosi oraz Kubusiu Puchatku. Potrafili wybrać dobre i złe postaci. Wśród regałów z książkami znajdowały się maskotki, które sprawiły dzieciom ogromną radość. 

  • Narodowe Święto Niepodległości

  • ,,Szkoła pamięta"

    Rokrocznie nasza szkoła  włącza się w akcję ,, Szkoła pamięta",  której inicjatorem jest Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z tej okazji na przełomie października i listopada szkoły, biorące dobrowolny udział w akcji, podejmują działania upamiętniające ważne wydarzenia historyczne i ich bohaterów, porządkują miejsca pamięci narodowej i lokalnej. W tym roku nasi uczniowie pod opieką nauczycieli porządkowali na cmentarzu  groby, pomniki,  zapalali znicze w miejscach upamiętniających ważne wydarzenia dla Polski oraz dla  naszej społeczności lokalnej. W bibliotece szkolnej została wyeksponowana wystawa różnorodnych publikacji i materiałów dotyczących ważnych wydarzeń historycznych i postci z terenu Wielkopolski i powiatu konińskiego. Wystawa  cieszyła się dużym zainteresowaniem uczniów klas starszych. 

  • Wycieczka do kina na film "Dziki robot"

    W poniedziałek, 28 października, klasa VIb obejrzała film „Dziki robot" w kinie Helios w Kaliszu.  Po projekcji filmu uczestnicy wyjazdu zjedli wspólny posiłek w części gastronomicznej galerii Amber. Funkcję kierownika wycieczki pełniła pani Sylwia Dzbanuszek. Opiekę nad uczniami sprawowała pani Monika Piaseczna.

  • Unihokej - Finał Powiatu Konińskiego

    Po zwycięstwach w  swoich kategoriach wiekowych na etapie gminnym, chłopcy z roczników 2012/2013 oraz 2010/2011 wzięli udział w zawodach powiatowych. Turnieje odbyły się w Liścu Wielkim,  dla rocznika 2012/2013 17 października 2024. Wywalczyliśmy wtedy  miejsce 5.  29 października 2024  rywalizowali chłopcy w rocznikach 2010/2011. Nasza  drużyna zajęła wówczas  miejsce 7. Dziękujemy uczestnikom wraz z opiekunami za godne  reprezentowanie naszej szkoły.

  • Co dają nam drzewa?

    Z okazji Święta Drzewa, które przypada 10 października uczniowie mieli możliwość przekonać się, dlaczego drzewa są dla nas ważne? Są nie tylko miłe dla oka, ale oczyszczają powietrze, chronią przed palącym słońcem w upalny dzień, dają materiał na budowę domu i smaczne owoce. Odgrywają bardzo ważną rolę dla życia na Ziemi. Jako największe rośliny i dzięki prowadzonemu na ogromną skalę procesowi fotosyntezy najskuteczniej produkują tlen w atmosferze. Dzieci z klas I-III wykonały piękne jesienne drzewa stosując różnorodne  techniki plastyczne, a uczniowie z klas VI  w formie lapbooka zaprezentowali informacje o popularnych gatunkach drzew.

  • SPRZĄTAMY DLA POLSKI

    W październiku uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców uczestniczyli w kolejnej edycji akcji # Sprzątamy Dla Polski. Celem jest promowanie dbałości o lokalne środowisko. W tym roku oprócz sprzątania najbliższej okolicy, zbieraliśmy śmieci w lesie na obszarze  wyznaczonym przez Nadleśnictwo Grodziec.

  • Szczepienia przeciw HPV

    W naszej szkole koordynatorem do spraw dotyczących szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest pani pedagog Grażyna Orkowska. Nadzór programu prowadzi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie, która była również organizatorem szkolenia dotyczącego szczepień, w którym wzięła udział pani pegdagog.

  • UWAGA! KONKURS!

    Cele konkursu:

    • Zwiększenie świadomości oraz wiedzy mającej wpływ na codzienne decyzje i wybory zakupowe, a także pokazywanie ich konsekwencji w stosunku do zmieniającego się świata.
    • Rozwijanie świadomości ekologicznej w zakresie selektywnej zbiórki odpadów (segregacji) i recyklingu oraz promowanie wzorców konsumpcji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym, przyczyniającej się do ochrony środowiska, w szczególności poprzez:
    • zainteresowanie dzieci i uczniów zapobieganiem marnotrawstwu surowców – w szczególności w kontekście opakowań szklanych (butelki, słoiki oraz flakony po perfumach i opakowania po kosmetykach);
    •  zwrócenie uwagi na rolę gospodarki o obiegu zamkniętym oraz prozdrowotne, a także prośrodowiskowe właściwości opakowań szklanych;
    • pobudzanie wśród dzieci i młodzieży świadomości ekologicznej oraz kształtowanie korzystnych dla środowiska naturalnego postaw i zachowań;
    • wybór opakowań szklanych jako świadomy i korzystny dla środowiska i zdrowia człowieka.

    Szkoły podstawowe, klasy 1-3 (praca indywidualna lub grupowa)

    Zostań cyfrowym twórcą. Zaaranżuj i wykonaj zdjęcie zachęcające do prawidłowej segregacji opakowań szklanych (szklane butelki i słoiki, opakowania szklane po perfumach i kosmetykach), pokazując także przykłady przedmiotów szklanych, które do segregacji trafiać nie powinny. Aranżacja i forma wykonania pozostają dowolne.

    Szkoły podstawowe, klasy 4-6 (praca indywidualna lub grupowa)

    Nagraj 15-30 sekundowy film zachęcający do prawidłowej segregacji opakowań szklanych (szklane butelki i słoiki, opakowania szklane po perfumach i kosmetykach), pokazując także przykłady przedmiotów szklanych, które do segregacji trafiać nie powinny.

     Szkoły podstawowe, klasy 7-8 (praca indywidualna lub grupowa)

    Stwórz w cyfrowej wersji (plakat, obraz, rysunek, animacja) „brand hero”, czyli super bohatera/maskotkę reprezentującą Przyjaciół Szkła, będącą symbolem prawidłowej segregacji opakowań szklanych. Nadaj jej (i krótko opisz) trzy najważniejsze cechy. Daj jej supermoc! Uwaga! Integralną częścią pracy załączoną do zgłoszenia musi być film do maksymalnie 2 minut, w którym autor/ka lub autorzy/autorki przedstawią proces dojścia do poszczególnych rozwiązań, których efektem jest postać „brand hero”. Film powinien informować o najważniejszych elementach kreatywnych związanych z pracą: skąd wziął się pomysł, co bohater uosabia, dlaczego ma taką formę i wygląd, etc. W video powinien zostać przedstawiony sposób myślenia oraz wyciągania wniosków, który ma przekonać Jury, że przesłana praca jest przemyślanym i uzasadnionym logicznie procesem twórczym zrealizowanym przez autorów.

    Szczegóły w regulaminie.

    Regulamin-V-edycja-EduPak-2024-25.pdf

  • Spektakl "Przyjaciele z Bullerbyn"

    23 października 2024 r. uczniowie klasy 3a, 3b i klasy 2a wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Konińskiego Domu Kultury. Na scenie wystawiany był spektakl pt. „Przyjaciele z Bullerbyn” na motywach książki Astrid Lindgren, przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu. Opowiedziana językiem teatru historia uczyła odpowiedzialności, samodzielności, pracowitości, odwagi i przyjaźni. Dzieci bardzo emocjonalnie reagowały na prezentowane treści. Śmiały się i smuciły wraz z bohaterami, udzielały im wskazówek i podpowiadały jak się zachować. Po zakończeniu przedstawienia nagrodziły aktorów gromkimi brawami. W drodze powrotnej spędziły czas na wspólnym posiłku w restauracji McDonald's w Starym Mieście.

  • ,, Ślubuję być dobry Polakiem ..." uroczystość pasowania pierwszoklasistów

    18 października odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły. Wydarzenie rozpoczęło się uroczystym aktem wprowadzenia sztandaru szkoły, odśpiewaniem pieśni szkoły oraz złożeniem kwiatów pod tablicą pamiątkową patronki naszej szkoły, Marii Dąbrowskiej. Po oficjalnej celebracji ceremoniału szkolnego, w której pierwszoklasiści uczestniczyli pierwszy raz,  głos zabrali: najpierw dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki, a następnie  wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Iwona Kowalska. Płynęły życzenia i uskrzydlające słowa, po których  pierwszoklasiści, przygotowani przez swoich wychowawców panią Moniką Sowińską i pana Krzysztofa Kaniewskiego, zaprezentowali część artystyczną. Były piosenki, tańce, wiersze, a nawet test sprawnościowy. Po części artystycznej nastąpił uroczysty akt złożenia ślubowania i pasowania pierwszoklasistów. Ceremonii dokonał dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki. Uroczystość zakończyła się wręczeniem pierwszoklasistom dyplomów i upominków. W wydarzeniu uczestniczyła społeczność szkolna, rodzice i zaproszeni goście, w tym pani  dyrektor i wychowawczynie  Przedszkola Samorządowego, które także  życzyły swoim małym absolwentom powodzenia w szkole i podarowały im upominki. To był dzień pełen wrażeń, szczególnie dla najmłodszych naszych uczniów i ich rodziców. Zwyczaj pasowania zapewne nawiązuje do  średniowicznej tradycji pasowania na rycerza, podczas której giermek otrzymywał miecz i pas, dzięki czemu stawał się recerzem. Od tego właśnie pasa wywodzi się nazwa pasowanie. Akt pasownia  na ucznia zawiera niejako pewną analogię do tego wydarzenia, gdyż jego najważniejszym momentem jest położenie wielkiego ołówka na ramieniu ucznia. Jest to doniosły moment włączenia dziecka w poczet uczniów. Ceremonii tej dokonuje dyrektor szkoły. Zamiast pasa i miecza uczniowie otrzymują dyplomy i  upominki. Po akcie pasownia każdy pierwszoklasista staje sie współczesnym rycerzem chroniącym wartości zawartych w rocie przysięgi zlożonej podczas ślubowania: „Ślubuję być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię swojej klasy i szkoły. Uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, jak dla niej pracować. Starać się być dobrym kolegą, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom oraz mojej Ojczyźnie – Polsce.”

  • Dzień Edukacji Narodowej

    W piątek, 18 października, odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W wydarzeniu uczestniczyła społeczność szkolna oraz zaproszeni goście: przewodnicząca Rady Gminy Grodziec pani Iwona Popieluch, wiceprzewodnicząca Rady Rodziców pani Iwona Kowalska oraz proboszcz parafii Grodziec ksiądz Karol Zając. Głos zabierali kolejno dyrektor szkoły pan Krzysztof Nowicki, przewodnicząca Rady Gminy Grodziec oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców. Było dużo życzeń, miłych słów, kwiaty i podziękowania. Pan dyrektor wyróżnił Nagrodą Dyrektora Szkoły nauczycieli i pracowników, odczytał  także list wójta Gminy Grodziec pana Mariusza Woźniaka, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Uczniowie klasy IV, przygotowani pod kierunkiem pani Agaty Różańskiej, zaprezentowali pokaz mody nauczycieli uczących różnych przedmiotów, którym rozbawili wszystkich zebranych.

  • Dzień Papieża Jana Pawła II

    16 października obchodzimy Dzień Papieża Jana Pawła II. W tym dniu, podczas lekcji religii, ksiądz proboszcz Karol Zając przybliżył tę postać młodemu pokoleniu. Jan Paweł II był wybitnym Polakiem i stanowi wzór do naśladowania dla wszystkich pokoleń naszych Rodaków. Dzieci pokrótce poznały drogę Karola Wojtyły, która doprowadziła go do świętości. Zaangażowały się plastycznie, tworząc portrety papieża. Oglądały prezentacje, książki, fotografie i ku wielkiemu ich zdziwieniu papież też był małym chłopcem, lubił grać w piłkę, miał ulubione miejsca do których wracał i kremówki, które uwielbiał.

  • Spotkanie z leśnikiem

    W dniu 16.10.2024r od godziny 10.00 na hali sportowej Szkoły Podstawowej im. M. Dąbrowskiej odbyło się spotkanie z p. Krzysztofem Marczakiem- przedstawicielem Nadleśnictwa Grodziec. Inicjatorem tego spotkania był Samorząd Szkoły wraz z opiekunem p. Jarosławem Wysockim. Była to kulminacja akcji pod hasłem " Zbierz kasztany i żołędzie, a zwierzęta będą Ci wdzięczne", w której uczestniczą nasi uczniowie. Przybyli uczniowie tj. kl.I-VIII mieli okazję wzbogacenia swojej wiedzy na temat pracy leśnika, struktury Nadleśnictwa oraz wysiłku na rzecz fauny i flory najbliższej okolicy. Organizatorzy są pewni, że tego typu działania - podejmowanie akcji na rzecz zwierząt leśnych przynoszą same korzyści i rozbudzają poczucie odpowiedzialności o środowisko naturalne. Pozdrawiamy!

  • Wyjazd do kina na film ,,Dziki robot''

    We wtorek, 15 października, klasy VIIa,b obejrzały film ,, Dziki robot" w kinie Helios w Kaliszu.  Po projekcji filmu był, jak zwykle, wspólny posiłek. Funkcję kierownika wycieczki pełniła pani Agnieszka Szambelan. Opiekę nad uczniami sprawowali: pani Grażyna Orkowska i pan Waldemar Kurzawa.

  • Wielkopolski zjazd Kół Gospodyń Wiejskich w naszej szkole

    W sobotę, 12 października, na hali sportowej naszej szkoły odbył się  zjazd Kół Gospodyń Wiejskich z całej Wielkopolski. W wydarzeniu  udział wzięło 90 kół. Podczas imprezy odbyły się dwa konkursy; na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaków i na największą wielkopolską pyrę. W związku z tym gospodynie  zaprezentowały niezliczone ilości najrozmaitszych, najwymyślniejszych i przepysznych potraw  z ziemniaków, a wielkość bulw, które z sobą przywiozły, zaskoczyła nie tylko komisję, ale wszystkich  uczestników.  Przygotowane przez gospodynie potrawy były najpierw degustowane przez komisję konkursową, a potem konsumowane przez wszystkich uczestników imprezy.   Wydarzenie uświetniły występy uczniów z placówek oświatowych naszej gminy, a także  grodziecki chór męski oraz koncert Katarzyny Zawady. Z naszej szkoły wystąpiły  uczennice z klasy Va: Zuzanna Drangowska i Lena Kwiryng. Organizatorem wydarzenia był Urząd Marszałkowski w Poznaniu oraz Urząd Gminy Grodziec, no i oczywiście nasza szkoła. Największa pyra wielkopolska ważyła 1790 g i została wyhodowana przez gospodynie z Kołaczkowa.  I miejsce na najsmaczniejszą potrawę z ziemniaków wygrało Koło Gospodyń Wiejskich w Będziechowie.  Impreza była  wyśmienita.  Nawet najwybredniejsi smakosze zachwycili swoje podniebienie, ponieważ gospodynie wiejskie są najlepszymi kuchmistrzyniami. Wielkopolska pyrą stoi!

  • Wycieczka do Krakowa, Wieliczki i Ojcowskiego Parku Narodowego

    W dniach od 10.10.2024 r. do 11.10.2024 r. odbyła się wycieczka turystyczno - krajoznawcza klas IV, V, VI do Wieliczki, Krakowa i Ojcowskiego Parku Narodowego w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej  „Podróże z klasą”. Kwota dofinansowania do wycieczki to 20 000,00 zł oraz wkład własny.   W pierwszym dniu wycieczki uczniowie   zwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce, która  została wpisana przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa oraz Tężnię Solankową, znajdującą się w Parku św. Kingi, w pobliżu Szybu Daniłowicza.  W drugim dniu wszyscy udali  się do Krakowa. Spacer po dawnej stolicy rozpoczęli  od legendarnego smoka wawelskiego. Mijając zabytkowe kamieniczki, podziwiali zabytki takie jak: Pałac Arcybiskupów Krakowskich ze słynnym „oknem papieskim”, Barbakan, Bramę Floriańską, Collegium Maius (najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz Sukiennice. Zwiedzili także    Kościół Mariacki,  a w nim najcenniejszy zabytek – ołtarz Wita Stwosza. Z Krakowa wycieczkowicze   przejechali do Ojcowskiego Parku Narodowego, który zachwyca niezwykłymi formacjami skalnymi, jaskiniami oraz  uroczą Doliną Prądnika. Zawitali także  do zamku na Pieskowej Skale. Przewodnik oprowadził grupę   po zewnętrznych przestrzeniach zamku w obrębie murów. Wycieczka dostarczyła wszystkim niezapomnianych wrażeń, poszerzyła zakres wiadomości z historii Polski, geografii, sztuki. Wszystkie założone punkty programu wycieczki zostały zrealizowane. Funkcję kierownika wycieczki pełniła  pani Elżbieta Maciejewska, opiekę sprawowali nauczyciele: Danuta Rzeczkowska,  Karolina Mimier,  Waldemar Kurzawa.

  • Wyjazd do Parku Trampolin w Poznaniu

    W środę, 9 października, uczniowie klasy Va,b oraz VIIIa pod opieką wychowawców udali  się do Poznania, do Parku Trampolin Stacja Grawitacja. Szeroka oferta rozrywek sportowych i  zwinnościowych sprawiła uczniom dużo radości i  zmotywowała do aktywności ruchowej. Wszyscy bawili się świetnie. Funkcję kierownika wycieczki pełniła pani Olga Cieślak. Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele: Eliza Malinowska, Anna Iwaniec - Kopaczewska, Jarosław Wysocki.

  • Dzień Gier Planszowych

    To coroczne święto miłośników gier planszowych obchodzone 10 października, wspierane również przez naszą szkołę. W tym dniu dzieci, które przebywały w świetlicy szkolnej, grały, bawiły się i ze sobą rywalizowały. Tworzyły również swoje gry i ustalały zasady. Gry planszowe to nie tylko sposób na relaks, ale także rozrywka rozwijająca wiedzę i wyobraźnię. To prawdziwy sport intelektualny, który angażuje kluczowe dla myślenia obszary, takie jak pamięć, planowanie, dedukcję czy liczenie. Ponadto spotkania przy grach planszowych są idealną okazją do spędzenia czasu z ludźmi w różnym wieku.

  • 10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć