• Zero waste!

    Z okazji Dnia Ochrony Środowiska uczniowie klas starszych i młodszych wykonali bardzo różnorodne i pomysłowe prace na temat ,, Jak Ty chronisz środowisko". Były to plakaty, krótkie, instruktażowe filmy, prezentacje multimedialne, wierszowane rymowanki, a nawet mała twórczość literacka w formie opowiadania. Poprzez tę aktywność uczniowie wyeksponowali koncepcję zero waste: odmawiaj, ograniczaj, użyj ponownie, segreguj, kompostuj. Wszyscy autorzy prac otrzymali upominki i dyplomy. Nagrodzona została także uczennica klasy zerowej przedszkola samorządowego, która od września zostanie uczennicą naszej pierwszej klasy. Zosia wspólnie ze starszym rodzeństwem, będącym obecnie uczniami naszej szkoły,  brała czynny udział w nagraniu filmowego instruktażu na temat gospodarowania odpadami. Wykonane prace zostały zaprezentowane społeczności szkolnej oraz dzieciom z przedszkola samorządowego podczas happeningu ,, Każdemu sercu bliska ochrona środowiska". Pamiętajmy, że przestrzegając zasad zero waste odmieniamy oblicze zanieczyszczonej planety oraz swojego najbliższego środowiska i krajobrazu.

     

     

  • Odkręcamy, zakręcamy czyli ekologia i pomoc w parze

    Już od kilku lat nasza szkoła włącza się w zbiórkę nakrętek plastikowych. Cel jest szczytny, ponieważ środki pieniężne zebrane ze sprzedaży nakrętek przekazywane są braciom Zbyszkowi, Karolowi i Piotrkowi. W bieżącym roku szkolnym wspólnie udało nam się zebrać 650 kg na łączną kwotę 460 zł. Wszystkim osobom, które wsparły naszą zbiórkę,  serdecznie dziękujemy i liczymy na Waszą pomoc w kolejnych latach. Pamiętajmy, że plastikowe nakrętki rozkładają się w glebie kilkaset lat. Zatem ich zbiórka to dwa w jednym: ochrona środowiska i pomoc innym.  Akcję koordynowała pani Danuta Rzeczkowska oraz Samorząd Uczniowski pod opieką pana Roberta Rybickiego
     

     

  • Zielone lekcje przyrody

    14 czerwca klasy czwarte a,b w czasie lekcji przyrody wybrały się na spacer po najbliższej okolicy. Były to zielone lekcje podczas których uczniowie wykonali praktyczne zadania utrwalające  wiadomości  o florze i faunie   oraz  wyćwiczyli   umiejętność czytania  i korzystania z mapy. Praktyczne doświadczenia i bezpośredni kontakt z otaczającym  środowiskiem to świetna forma edukacji. 

     

  • Mówimy NIE tytoniowi, nikotynie i e-papierosom

    13 czerwca uczniowie klas piątych w ramach profilaktyki antynikotynowej wysłuchali prelekcji na temat szkodliwość palenia tytoniu. Zajęcia przeprowadziła pani reprezentująca Sekcję Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia z WSSE w Koninie. Uczniowie poznali historię tytoniu na świecie i w Polsce oraz różnicę miedzy tytoniem a nikotyną. Dowiedzieli się także, że dym tytoniowy zawiera 40 tysięcy substancji chemicznych, z których 40 to substancje rakotwórcze, zagrażające  czynnym i biernym palaczom. Używanie e-papierosów  jest bardzo niebezpieczne dla młodych osób. Większość zawiera silnie uzależniającą nikotynę. Głównym celem spotkania było uświadomienie uczniom szkodliwości palenia.

     

  • ,, Mówią cisza ukojeniem ..."

    12 czerwca uczennice klasy VIIb, Anna Andrzejewska, Zuzanna Włodarczyk i Hanna Szczecińska oraz nasza  absolwentka, Natalia Orkowska, uświetniły słowem poetyckim konferencję naukową ,, Człowiek w relacji z Bogiem w poezji księdza doktora  Władysława Piechoty", zorganizowaną przez Teologiczne Towarzystwo Naukowe. Nauczycielka z naszej szkoły, pani Agata Różańska,  wygłosiła zarys monograficzny poezji Władysława Piechoty, będący tłem rozważań nad kondycją duchową współczesnego człowieka. Sam Władysław Piechota zabrał słuchaczy   w niezwykłą podróż po meandrach subtelnej poezji  wyrażonej  metaforycznym słowem i przenikliwą refleksją nad pędzącym życiem. W wydarzeniu uczestniczyli zaproszeni nauczyciele z naszej szkoły oraz dyrektor, pan Krzysztof Nowicki. Konferencja odbyła się w auli świętego Tomasza w Wyższym Seminarium Duchownym we Włocławku. 

  • 5a na rajdzie rowerowym

           Uczniowie klasy 5a uwielbiają jazdę rowerową. Swoje umiejętności pokazali 10 czerwca podczas rajdu rowerowego na trasie Grodziec – Wielołęka – Łagiewniki – Biała – Biskupice – Bystrzyca – Czarnybród – Białobłoty – Bystrzyca – Biała Kolonia – Królików – Junno – Grodziec.

           Wraz z opiekunkami, p. M. Gradecką, p. K. Mimier, p. M. Piaseczną i p. A. Woźniak, odwiedzili panią Alicję Andrzejewską.

           35 przejechanych km dało wszystkim ogromną satysfakcję i możliwość poznania najbliższej okolicy.

     

  • Centrum Nauki i Techniki w Łodzi

    7 czerwca uczniowie klasy 7b i 6a udali się wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki w Łodzi. CNiT mieści się w samym środku miasta w budynkach po starej elektrowni. Swoją przygodę w CNiT rozpoczęliśmy od zajęć warsztatowych: Generator elektryczny - najważniejszy wynalazek ludzkości,  Połącz kropki, czyli reakcje chemiczne w mini skali. W dalszej części zwiedziliśmy budynek starej elektrowni i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Około godziny 14.00 ruszyliśmy przez przepiękne śródmieście Łodzi by dotrzeć do Manufartury, gdzie zjedliśmy posiłek i ruszyliśmy w drogę powrotną.

  • Klasa 5a w Kaliszu

             6 czerwca uczniowie kl. 5a wraz z p. M. Piaseczną i p. M. Gradecką spędzili przyjemnie czas w Kaliszu.

          Najpierw z zapartym tchem śledzili losy bohaterów filmu Cudowny chłopak. Biały ptak. Obejrzeli także pouczającą prelekcję nt. bullyingu. Następnie bardzo aktywnie spędzili czas w kaliskim aquaparku.

             Wszyscy, zrelaksowani, wrócili do Grodźca.

  • "Moja ulubiona piosenka"

    13 czerwca 2024 r. uczennice, Zuzanna Drangowska z kl. 4a i Martyna Pawlak z kl. 7b reprezentowały naszą szkołę w gminnym konkursie ,, Moja ulubiona piosenka”. Konkurs odbył się w Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Królikowie. Zuzia wykonała piosenkę pt. ,,Kiedy jesteś tu”, Martyna zaprezentowała tak dobrze znane wszystkim ,,Supermoce”. Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach, w drugiej kategorii wiekowej 3 miejsce zajęła Zuzia, otrzymując pamiątkową statuetkę, książkę i dyplom.

    Gratulujemy i życzymy sukcesów.

  • Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich

    11 czerwca 2024 roku odbyla się diecezjalna pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do sanktuarium Urodzin i Chrztu św. siostry Faustyny Kowalskiej w Świnicach Warckich.  Uczestnikami wyjazdu były dzieci klas trzecich wraz z rodzicami. W programie pielgrzymki było: zawiązanie domu św. Faustyny w Głogowcu, procesja z relikwiami św. Faustyny z domu w Głogowcu do sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich, integracja na placu kościelnym, udział we Mszy św. na placu. Akcentem kończącym wyjazd był wspólny posiłek w restauracji McDonald's w Turku. 

  • II miejsce dla naszej uczennicy w powiatowym konkursie ,, Palić, nie palić - oto jest pytanie"

    Lena Głowacka, uczennica klasy Vb, zajęła II miejsce w powiatowym konkursie ,, Palić, nie palić - oto jest pytanie" zorganizowanym przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w Koninie. Opiekę merytoryczną nad pracą sprawowała pani Renata Limiszewska. 11 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki w Koninie odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu oraz wręczenie nagród. 

  • ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

    W tym roku tematem Światowego Dnia bez Tytoniu jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. Jest to branża, która celuje w młodych ludzi, aby zapewnić sobie zyski, tworząc nową falę uzależnień. Dzieci używają e-papierosów częściej niż dorośli. Światowy Dzień bez Tytoniu 2024 to okazja, aby przypomnieć o ogromnych kosztach zdrowotnych i ekonomicznych związanych z używaniem tytoniu. Dlatego w szkole  mówimy, działamy na rzecz redukcji używania tytoniu przyczyniając się w ten sposób do ochrony zdrowia obecnych i przyszłych pokoleń.

  • BIEG PO ZDROWIE

    Program edukacji antynikotynowej Bieg po zdrowie realizowali uczniowie klas czwartych.  Bardzo aktywnie uczestniczyli w sześciu spotkaniach, podczas których poznali, m.in. skład dymu tytoniowego, przyczyny palenia i niepalenia papierosów, skutki palenia papierosów lub e-papierosów, nabywali umiejętności asertywnego zachowania, uczyli się odpowiedzialności za zdrowie własne i innych. Pracując w grupach wykonali tematyczne komiksy, plakaty, odgrywali scenki. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań było dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalka i Kuba. Wydarzenia z ich życia były tłem poruszanych tematów. Głównym założeniem programu jest zapobieganie lub opóźnienie inicjacji  tytoniowej  wśród dzieci i młodzieży oraz ukazanie atrakcyjności  życia wolnego od papierosów.

  • Trzymaj formę przez cały rok

    Jak co roku nasi uczniowie pod kierunkiem wychowawców i nauczycieli realizowali Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj formę!”, którego głównym celem jest uświadomienie dzieciom i młodzieży jak ważne jest zdrowie.  Poprzez liczne prozdrowotne działania na terenie szkoły oraz wyjazdy do obiektów sportowych i rekreacyjnych  promowaliśmy aktywne spędzanie wolnego czasu, uprawianie sportu i zbilansowane  odżywianie. Mogliśmy się  przekonać, że troska o zdrowy styl życia i wspólnie spędzany czas sprzyjają integracji i dobrej zabawie!

  • Podsumowanie akcji zbiórki baterii

    Podczas tegorocznej akcji zebraliśmy w szkole 70 kg zużytych baterii w ramach ogólnopolskiego programu Zbieraj baterie i telefony. W naszą zbiórkę włączyła się również społeczność Przedszkola Samorządowego w Grodźcu. Wspaniale, że poprzez taką inicjatywę dzieci w szkole i przedszkolu uczą się odpowiedzialności za środowisko, w którym żyjemy. Dziękujemy za zaangażowanie! Zużyte baterie zostały odebrane przez organizatorów programu  Biosystem Organizacja Odzysku Opakowań S.A. oraz Biosystem Electrorecykling S.A. którzy prowadzą selektywne pozbywanie się odpadów.

  • I SZKOLNY KONKURS JĘZYKÓW OBCYCH

    28 maja 2024 roku w naszej szkole odbył się I Szkolny Konkurs Języków Obcych – w kategorii język angielski oraz język niemiecki. Wytypowane z każdej klasy osoby miały 45 minut na rozwiązanie testu, który został przygotowany i zorganizowany  przez nauczycielki języka angielskiego – panią Annę Iwaniec – Kopaczewską i Sylwię Dzbanuszek oraz języka niemieckiego – panią Olgę Cieślak.

    A oto lista zwycięzców z języka angielskiego:

    Klasy  I – Dawid Rzepczak

    Klasy II – Jakub Marczak

    Klasa III – Leon Maciąg

    Klasy IV – Igor Maciąg

    Klasy V – Lena Głowacka

    Klasy VI – Miron Matłoka

    Klasy VII –  w wyniku dogrywki – Anna Andrzejewska

    Klasa VIII – Julia Orkowska

    Poniżej lista zwycięzców z języka niemieckiego:

    Klasy VII – Anna Andrzejewska

    Klasa VIII – Artur Fabisiak

    Zwycięzcom gratulujemy wygranej, a wszystkim uczestnikom   gratulujemy wyników i życzymy kolejnych sukcesów oraz niesłabnącej motywacji i zapału do podejmowania dalszego trudu i wysiłku w zdobywaniu wiedzy lingwistycznej.

    Wręczenie nagród nastąpi podczas apelu z okazji zakończenia roku szkolnego – 21 czerwca 2024 roku.

  • "Bohaterki i Bohaterowie Aglomeracji Konińskiej"

    Celem Konkursu Fotograficznego "Bohaterki i Bohaterowie Aglomeracji Konińskiej" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Aglomeracja Konińska było zaprezentowanie i promowanie codziennych bohaterek i bohaterów naszego regionu oraz ich inspirujących działań społecznych.

    II miejsce zajął Cyprian Andrzejewicz - Każdy potrzebuje przyjaciela

    Wyróżnienie otrzymała Oliwia Andrzejewicz - Pradziadek moim bohaterem

    Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

  • O prądzie i pomiarach wiemy wszystko

          26 kwietnia br. uczniowie klas 5a i 5b uczestniczyli w wyjeździe do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi, zrewitalizowanego i rozbudowanego kompleksu dawnej elektrociepłowni, który stał się siedzibą instytucji kultury i nauki, nauk przyrodniczych wizualnych sztuk narracyjnychfilmów, komiksów, gier wideo

            Zdobywanie wiedzy w tym miejscu było dla wszystkich przyjemnością. Piątoklasiści dzięki warsztatom Skąd się bierze prąd i Zmierz się z pomiarami poznali drogę otrzymywania energii elektrycznej – od węgla do wykorzystania elektryczności w życiu codziennym oraz dowiedzieli się wielu ciekawych i praktycznych informacji o pomiarach. Niezwykłym doświadczeniem był pobyt w Planetarium, w którym Karol Darwin opowiedział publiczności o tym, jak odwiedzając Galapagos, opracował teorię doboru naturalnego i zabrał ją ze sobą w podróż dookoła świata. Uczniowie poznali latimerie, ryby będące żywymi skamielinami, zabawnego ptaka głuptaka niebieskonogiego, niewidome lustrzenie meksykańskie i wiele innych przedziwnych gatunków zwierząt. Projekcję poprzedził krótki opis zjawisk astronomicznych zachodzących aktualnie na niebie.

           Uczniowie również chętnie spacerowali ul. Piotrowską. Zatrzymywali się przy pomnikach. Najbardziej podobał im się Miś Uszatek i ławeczka Tuwima.

           Po posiłku wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do Grodźca.

           Wyjazd zorganizowała pani S. Dzbanuszek, a opiekunami były p. K. Wolniak i p. M. Piaseczna.

  • Sukces naszych uczniów

    Uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Renaty Limiszewskiej, wzięli udział w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy".Celem konkursu było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą  i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadaniem było wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Miło nam poinformować, że laureatami etapu regionalnego przeprowadzonego na terenie Placówki Terenowej KRUS w Koninie zostali między innymi nasi uczniowie. W II grupie wiekowej (klasy 4-8):

    I miejsce zajął Cyprian Andrzejewicz, uczeń klasy Va

    II miejsce zajęła Oliwia Andrzejewicz, uczennica klasy Va

    Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 14 czerwca 2024 r. w siedzibie Placówki Terenowej KRUS w Koninie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

  • Wycieczka do Torunia i Ciechocinka

    ,, Poznajemy miasto Mikołaja Kopernika" pod tym hasłem 4 maja uczniowie klasy Ia pod opieką wychowawców i rodziców wzięli udział w wycieczce do Torunia. Dzieci uczestniczyły w warsztatach wypiekania pierników, w rejsie statkiem po Wiśle, zwiedziły Muzeum Mikołaja Kopernika,  rynek, Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Błonia Nadwiślańskie, poznały legendy związane z Toruniem, poszukiwały wspólnie z przewodnikiem  figurek zwierząt związanych z legendami miasta. Po zwiedzeniu Torunia wszyscy udali się autokarem do Ciechocinka i tam, spacerując wzdłuż tężni, poznali uzdrowiskowe walory miasta.  Oczywiście  był też posiłek w  restauracji McDonalds, a w Ciechocinku pyszne lody. Opiekę nad uczniami sprawowały: wychowawczyni klasy Ia, pani Wiesława Urbaniak, druga opiekunka, pani Karolina Mimier oraz rodzice: Anna Bachorska, Joanna Bogusz, Agnieszka Karolewska, Milena Skrzypczak. 

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć