5 grudnia, w przeddzień Mikołajek, uczniowie klas IVa, IVb, VIb udali się do Miasta Przygód Mandoria w Rzgowie pod Łodzią. Szaleństwo zabaw nie miało końca, wszyscy bawili się świetnie, każdy znalazł coś dla siebie. Był też wspólny posiłek. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Eliza Malinowska, Olga Cieślak, Agnieszka Szambelan, Monika Sowińska.
3 grudnia 2023 roku uczniowie klas 5 mieli niezwykłą przyjemność uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Kingę Jagodzińską – absolwentkę japonistyki na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz informatyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nasza absolwentka przygotowała prezentację i przedstawiła najważniejsze informacje oraz ciekawostki związane z kulturą, tradycjami Japonii, a także językiem japońskim. Wręczyła wszystkim uczniom karteczki z imionami zapisanymi w języku japońskim. Odpowiadała na ciekawe pytania. Obiecała, że po powrocie z Japonii, odwiedzi naszą szkołę raz jeszcze.
1 grudnia, jak co roku, nasza szkoła włączyła się w obchody Światowego Dnia AIDS. Ideą akcji jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy ludzi dotkniętych tą chorobą i wspieranie ich w trudnej walce z nią. W związku z tym uczniowie starszych klas naszej szkoły zorganizowali prelekcję, której celem było przekazanie wiedzy na temat HIV/ AIDS młodszym kolegom i koleżankom. Uczniowie klas siódmych i ósmej przygotowywali foldery zawierające informacje o liczbie osób umierających i zarażonych, o sposobach zarażenia się wirusem HIV i o profilaktyce. Poprzez takie działania obalamy mity i przytaczamy najważniejsze fakty na temat choroby. Przypominamy, że aktem solidarności z chorymi na AIDS jest czerwona wstążeczka.
1 grudnia 2023 roku uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami spędzili czas w Nadleśnictwie Grodziec. W pięknej zimowej scenerii leśnicy opowiadali dzieciom o ptakach zimujących w Polsce, o właściwym przygotowaniu pożywienia dla nich i dokarmianiu ich podczas zimy. Dzieci wzięły udział w warsztatach, samodzielnie wykonywały smakołyki dla ptaków, które później wzięły ze sobą, żeby zawiesić je na swoich podwórkach. W taki mroźny dzień ognisko, ciepła herbata, kiełbaska i bułka to rarytasy, którym nie można było się oprzeć. Na zakończenie dzieci otrzymały upominki w formie książek o ptakach. Dziękujemy Nadleśnictwu Grodziec za zorganizowanie warsztatów i zaproszenie nas do współpracy.
Andrzejki 2023, tak jak co roku – wypadają w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że przypadają w wigilię imienin Andrzeja. Te z kolei mają miejsce 30 listopada. Jednak wiele osób obchodzi tę okazję właśnie ostatniego dnia listopada. Nasi uczniowie wróżyli sobie podróże, jakie ich spotkają w najbliższym czasie, przyszłe zawody, imiona swoich wybranków oraz co ich czeka w przyszłości. Był to czas dobrej i przyjemnej zabawy.
W środę, 29.11.2023, w naszej szkole i 21 innych z Konina i okolic odbył się szkolny etap VII Powiatowego Konkursu Języków Obcych organizowanego przez III LO w Koninie dla uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych.
W tegorocznej edycji udział wzięło 256 uczniów z powiatu konińskiego w dwóch kategoriach językowych. Rozwiązywali oni testy leksykalno – gramatyczne z elementami wiedzy o krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych przygotowane przez nauczycieli III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Koninie.
Do etapu powiatowego z języka angielskiego zakwalifikowały się następujące osoby:
Do etapu powiatowego z języka niemieckiego zakwalifikowała się Julia Orkowska z klasy VIIIa.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
29 listopada 2023 roku uczniowie klas 1a oraz 2a i 2b zwiedzili fabrykę bombek Kadpol w Gnieźnie. W fabryce po dziś dzień utrzymuje się świąteczną i rodzinną atmosferę. Podstawową i najważniejszą produkcją jest wyrób szklanych bombek choinkowych. Każdy etap powstawania bombek odbywa się za pomocą ludzkich rąk, co mogli zaobserwować nasi uczniowie. Technologia ręczna sprawia, że każda nowo powstała bombka różni się od pozostałych, przez co staje się ona jedyna w swoim rodzaju, wyszukana i nie do podrobienia. Dzieci wzięły udział w warsztatach zdobienia bombek, a w powrotnej drodze miło spędziły czas na ciepłym posiłku w restauracji McDonald's. Zadowolone i pełne wrażeń wszystkie wróciły pod opieką rodziców do swoich domów.
27 listopada 2023 w hali sportowej w Grodźcu odbył się gminny turniej piłki halowej szkół podstawowych. W kategorii dziewcząt starszych 2009/2010 I miejsce zajęła SP w Grodźcu, II miejsce SP w Lipicach, III SP w Królikowie. W kategorii chłopców starszych I miejsce SP w Grodźcu, II miejsce SP w Lipicach, w kategorii chłopców młodszych I miejsce SP w Grodźcu, II miejsce SP w Lipicach, III miejsce SP w Królikowie. Gratulacje dla wszystkich uczestników za zaangażowanie i grę fair play. Zwycięzcom życzymy powodzenia na dalszych etapach rozgrywek.
25 listopada to Dzień Pluszowego Misia. To nieprzypadkowa data, bowiem w tym dniu przypada rocznica powstania pierwszej pluszowej maskotki, której pomysłodawcą jest prezydent Stanów Zjednoczonych, Teodor Roosvelt, miłośnik przyrody. Obecnie miś pluszowy to kultowa zabawka dzieci i obiekt sentymentalnych wspomnień dorosłych. Dzień Pluszowego Misia stał się okazją, dla młodszych uczniów naszej szkoły, do wspaniałych i uwielbianych przez dzieci zabaw z pluszakami. Pamiętajmy, że szkoła to także nauka integracji, zespołowej zabawy, budowania dobrych relacji i pozytywnych emocji. Oprócz zabaw edukacyjnych z maskotkami było także głośne czytanie bajki o Misi i jej przyjacielu króliku, którą dzieci wysłuchały z wielką uwagą.
W dniu 20 listopada obchodzimy rocznicę uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Z tej okazji uczennice klasy 5ai 6b w formie audycji przedstawiły prawa i obowiązki dzieci. Dodatkowym zadaniem dla klas 1-3 było przygotowanie plakatu obrazującego prawa dzieci. Natomiast klasy 4-8 pracowały nad plakatami przypominającymi ich obowiązki. Organizatorkami były panie: Monika Sowińska, Monika Gradecka i Karolina Mimier
Takie i inne hasła można było usłyszeć i przeczytać podczas happeningu zorganizowanego przez uczniów klasy 7b w ramach akcji „Rzuć palenie razem z nami” zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia. 16 listopada uczestnicy happeningu, niosąc transparenty z antynikotynową treścią, odwiedzili wszystkich uczniów nauczycieli i pracowników szkoły. Uczestnicy akcji, głosząc hasła namawiające do abstynencji nikotynowej, przybliżyli istotne fakty związane ze szkodliwością palenia papierosów i używania e-papierosów. Promując modę na niepalenie podkreślali, że rzucenie palenia, to najlepsze co możemy zrobić dla swojego zdrowia! Zachęcali hasłem „Częstuj się jabłkami, zamiast papierosami” obdarowując każdego smacznym jabłkiem. Dopełnieniem naszych działań była wystawa plakatów dotycząca palenia papierosów i e-papierosów. Czas pokaże, na ile skuteczne było nasze przedsięwzięcie. Dziękujemy bardzo Radzie Rodziców za wsparcie finansowe naszej akcji.
14 listopada to ważna data w ekologicznym kalendarzu. W tym dniu obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Czystego Powietrza. W działania ekologiczne, które prowadzone były przez kilka dni, włączyła się cała społeczność szkolna. Na korytarzu przygotowano gazetkę tematyczną przybliżającą zjawisko smogu. Uczniowie wysłuchali audycji „Jak dbać o czyste powietrze”, a na zajęciach edukacyjnych i świetlicowych omawiali tematykę antysmogową. W bibliotece szkolnej dostępna była tematyczna wystawa. W każdej klasie uczniowie wykonali plakaty na temat: Jak możemy pokonać smog? Powstały bardzo interesujące prace, które można obejrzeć na zorganizowanej wystawie. Chcemy przybliżać problem smogu, nie tylko naszym uczniom, ale całej lokalnej społeczności i zachęcamy do podejmowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza w swoim najbliższym otoczeniu,
Miło nam poinformować, że w wyniku konkursu "Mierzymy się ze smogiem" nasza szkoła wzbogaciła się o ekran do wyświetlania pomiarów jakości powietrza i treści edukacyjnych. Monitor został zamontowany w holu szkoły. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w ramach współpracy w projekcie Edukacyjna Sieć Antysmogowa pomiędzy Naukową i Akademicką Siecią Komputerową - Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Warszawie a naszą szkołą. Szkołę w tym programie reprezentują dyrektor Krzysztof Nowicki oraz nauczyciele Pani Danuta Rzeczkowska i Pan Robert Rybicki.
15 listopada odbyło się uroczyste wręczenie pierwszoklasistom wyprawek czytelniczych ufundowanych przez Instytut Książki oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie ma związek z projektem ,, Mała książka - wielki człowiek", który nasza szkoła realizuje we współpracy z tymi instytucjami. Wyprawka składa się z dwóch części: dla dziecka bogato ilustrowana o pięknej treści książka ,,Wnuczka antykwariusza", dla rodzica poradnik dobrych praktyk czytelniczych, które rozkochają dziecko i dorosłych we wspólnym czytaniu. Projekt ma na celu przekonać dzieci i dorosłych do wspólnego i aktywnego spędzania czasu poprzez wspólne czytanie i różnorodne zabawy czytelnicze.
14 listopada 2023 roku uczniowie klas I-III wybrali się do KDK na spektakl teatralny pt. "Nasz Shrek", baśń o tolerancji. Sztukę przedstawili aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. A.Mickiewicza z Wrocławia. Celem przedstawienia było ukazanie, że tylko w jedności jest siła, a piękno wewnętrzne jest wieczne i nigdy nie przemija. Humorystyczna adaptacja teatralna utworu zapewniła młodym widzom dużą dawkę emocji i niezapomnianych wrażeń. Dzieci z zainteresowaniem obejrzały spektakl i nagrodziły aktorów wielkimi brawami.
Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku ten dzień przypada 16 listopada. Inicjatywa ta powstała w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku, a do idei przyłączyło się aż 150 tysięcy ludzi, którzy spróbowali przez jedną dobę nie palić papierosów. Od 1991 roku zawsze w trzeci czwartek listopada namawia się Polaków do rzucenia palenia. Celem corocznych akcji ,,Rzuć palenie razem z nami” jest motywowanie palaczy do zerwania z nałogiem oraz promocja stylu życia – wolnego od dymu tytoniowego. Należy wspomnieć, iż papierosy są jedynym legalnie sprzedawanym na całym świecie produktem o udowodnionym działaniu rakotwórczym. W dodatku nie ma mniej szkodliwych papierosów – wszystkie papierosy, bez wyjątku, „light” czy „slim”, są tak samo szkodliwe dla zdrowia, ponieważ dostarczają tyle samo trujących substancji do organizmu. Papieros zawiera 4000 różnych substancji chemicznych. E-papierosy kreowane są jako „mniejsze zło” w zestawieniu z tradycyjnymi papierosami, warto pamiętać, że one również mogą wywierać negatywny wpływ na nasze zdrowie. Zawarta w liquidach nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i ma negatywny wpływ na nasz organizm. Na zaprzestanie palenia nigdy nie jest za późno. Osoby uzależnione od tytoniu po pomoc mogą zgłosić się do lekarza rodzinnego lub specjalistycznych poradni. Możliwość uzyskania pomocy osobom palącym oferuje również Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym działająca pod numerem telefonu: 801 108 108.
14 listopada obchodzimy Dzień Czystego Powietrza. W chłodne jesienne dni, kiedy palimy w piecach, wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w wielu miejscach kraju są mocno alarmujące… Przeciętny człowiek wdycha dziennie około 16 kg powietrza. To kilkakrotnie więcej niż wypija w tym czasie wody i spożywa żywności. Powietrze jest najważniejsze! Warto przemyśleć, co każdy z nas może zrobić dla poprawy jakości powietrza. Zapraszamy do świętowania razem z Edukacyjną Siecią Antysmogową! Skorzystajcie z materiałów opublikowanych na platformie eduESA: Dzień Czystego Powietrza. Pod tym linkiem znajdziecie filmy, interaktywne gry i zadania dla najmłodszych i starszych uczniów, a także ulotki dla dorosłych.
10 listopada, w piątek, w przeddzień ogólnopolskich obchodów Dnia Niepodległości po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do akcji ,, Szkoła do hymnu". W tym dniu społeczność szkolna zebrała się na holu i o symbolicznej godzinie 11:11 odśpiewała hymn narodowy ,, Mazurek Dąbrowskiego". Przed odśpiewaniem hymnu, uczniowie klas starszych przybliżyli zebranym historię Polski, trudną, uświęconą ofiarami walk narodowowyzwoleńczych oraz brutalnych represji stosowanych przez zaborców wobec Narodu Polskiego. Ogólnopolska akcja ,, Szkoła do hymnu" odbywa się rokrocznie, od 2018 roku.
Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Ptaki Wielkopolskich Lasów i Łąk”. Organizatorem konkursu jest Wojewoda Wielkopolski.