• Zakończenie roku szkolnego 2022/2023

    23 czerwca 2023 roku o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Prymusem szkoły została Monika Wysocka, uczennica kl. 6a, natomiast statuetkę absolwenta otrzymała Gabriela Wróblewska. Wszyscy wyróżnieni uczniowie oraz ci, co ukończyli pewien etap szkolny, czyli uczniowie klas 3 i 8 otrzymali nagrody, dyplomy i świadectwa z rąk dyrektora Pana Krzysztofa Nowickiego. Rodzice otrzymali listy gratulacyjne. Podczas uroczystości pożegnalismy Panie: Renatę Milicką i Alicję Andrzejewską, które przeszły na zasłużoną emeryturę.  Wójt Gminy Grodziec, Pan Mariusz Wożniak wręczył Paniom Nagrody Wójta oraz piękne bukiety kwiatów.  Uczniowie klasy 7 pożegnali kolegów i koleżanki z klas 8 piosenką "Pięknie żyć...". Z utęsknieniem i odliczaniem dni wszyscy uczniowie czekali na słowa pana dyrektora: Wakacje, uważam za rozpoczęte!

  • ,, Przyjaźń jest jak słońce..." Niezwykła wizyta w Zamętach

    21 czerwca klasa VIIIa udała się rowerami do wsi Zamęty, powiat kaliski w odwiedziny  do swojego kolegi Mateusza, który od drugiego półrocza klasy VIII tego roku szkolnego zmienił miejsce zamieszkania, a w związku z tym szkołę podstawową. Wcześniej, przez  siedem i pół roku Mateusz był uczniem naszej szkoły i obecnej klasy VIIIa. Spotkaniu towarzyszyła radość i wspólne wspomnienia. Klasa VIIIa oraz wychowawczyni, pani Eliza Malinowska  wraz z pozostałymi nauczycielami sprawującymi opiekę nad uczniami podczas wyjazdu zostali  gościnnie przyjęci przez  opiekunów kolegi. Wcześniej Mateusz został zaproszony przez klasę na bal ósmoklasistów, w którym wziął udział i świetnie się bawił z grupą.

    ,, Przyjaźń jest jak słońce, jego istnienie jest niepodważalne, a jego blaskiem najlepiej  jest się   po prostu cieszyć, a nie na nie patrzeć."      Khaled Hosseini ,, Tysiąc wspaniałych słońc"                                                                                                                                                                   

  • Bal ósmoklasistów

    Czerwiec to dla ósmoklasistów ostatni miesiąc wspólnej nauki w zespole, w którym przez dziewięć  kolejnych lat razem uczyli się, bawili, pracowali,  nawiązywali przyjaźnie i rozwiązywali konflikty. Bal ósmoklasistów jest radosnym, a zarazem sentymentalnym zwieńczeniem tych dziewięciu wspólnych lat. Wychowawcy: klasa VIIIa - pani Eliza Malinowska, w klasach I-III pani Wiesława Urbaniak, klasa VIIIb - pani Renata Milicka, w klasach I- III pan Krzysztof Kaniewski.

  • Sport i rozrywka w Jump Planet

    W poniedziałek, 19 czerwca uczniowie klasy Va wraz z opiekunkami udali się do Konina, do Jump Planet. Tam zabawy zwinnościowe, akrobatyczne, relaksacyjne nie miały końca, a wszystkiemu towarzyszył wakacyjny już klimat. Pamiętajmy, że współczesna szkoła, to nie tylko nauka z podręcznika i zeszytu w szkolnej ławce, to także nauka przez turystykę wyjazdową, rekreację, rozrywkę, zabawę, to także nauka przez doświadczenie i poznawanie zmysłowe, to także nauka poprzez rożnego rodzaju formy i metody nauczania poza murami  szkoły, które uczniowie uwielbiają, a które dla naszej szkoły są jednym z priorytetowych działań.

  • Rajd rowerowy i piknik, to już powiew wakacji

    W poniedziałek, 19 czerwca uczniowie klasy Vb wraz z opiekunkami odbyli wycieczkę rowerową połączoną z piknikiem. Miejscem docelowym był zabytkowy dąb Bursztyn we wsi Zamęty, gmina Mycielin, powiat kaliski. Drzewo liczy około 300 lat, ma 450 cm obwodu i jest wpisane na listę pomników przyrody. W drodze powrotnej z Zamętów,  cykliści  zatrzymali się w Białej Panieńskiej, w zagrodzie rodziców jednego z uczniów klasy Vb. Tam czekał na wszystkich rozpalony przez mamę ucznia  grill z upieczonymi kiełbaskami oraz domowego wypieku ciasto drożdżowe. Po wspólnym, piknikowym  posiłku,  wszyscy rzucili się w wir zabaw plenerowych w zagrodzie kolegi z klasy. Była gra w piłkę, karmienie owieczek, moczenie nóg w stawie, zabawy w chowanego. Około godziny 14.30 wszyscy wrócili do szkoły zmęczeni i pełni wrażeń. Dziękujemy rodzicom Zbyszka za świetny piknik w ich zagrodzie.

  • Warsztaty pieczenia pizzy

    16 czerwca uczniowie klasy VIIIa wraz z opiekunkami odbyli rajd rowerowy do Rychwała, do restauracji Antresola.  Rodzice jednego z uczniów klasy VIIIa, którzy prowadzą usługi gastronomiczne w tejże restauracji, zaprosili całą klasę syna na warsztaty wykonania pizzy i jej upieczenia. Było świetnie. Wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali Certyfikat Małego Kucharza. Dziękujemy rodzicom Maksa za zaproszenie, za fajną,  kulinarną zabawę i smaczną pizzę.

  • Pomoc dla Wiktorii

    W środę, 14 czerwca przekazaliśmy naszej absolwentce, Wiktorii fundusze zebrane podczas akcji charytatywnej, która odbyła się w naszej szkole 5 i 6 czerwca 2023 r.  W tych dniach uruchomiono w szkole  kawiarenkę ze sprzedażą domowych ciast  oraz loterię fantową. Wszystko po to, aby pomóc naszej koleżance w walce z chorobą. Udało nam się zebrać 2700 zł. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wsparcie.

  • Pielgrzymka do Lichenia

    12 czerwca uczniowie klas IIIa i IIIb oraz kilkoro z klasy II, którzy przyjęli w maju Pierwszą Komunię Świętą,  udali sie do Lichenia, do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Po drodze zatrzymali sie w Grąblinie, w miejscu objawień Matki Bożej, gdzie  poznali niezwykłą historię pasterza Mikołaja Sikatki. Następnie wszyscy udali sie do miejsca docelowego, do Lichenia. Tam uczestniczyli we mszy świętej w intencji dzieci pierwszokomunijnych i ich rodzin. Po mszy był wspólny posiłek, zakup pamiątek,  zwiedzanie obiektu Sanktuarium w Licheniu. Wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń. Pielgrzymka miała charakter rodzinny. Uczestniczyli w niej także rodzice i babcie  dzieci pierwszokomunijnych, wychowawczynie klas trzecich a i b oraz proboszcz parafii,  ksiądz Karol Zając.

  • Jak nie czytam, jak czytam

    7 czerwca nasza szkoła włączyła się w ogólnopolską akcję ,, Jak nie czytam, jak czytam". Akcja ma na celu zachęcić  uczniów do czytania, nauczyć ich umiejętności czerpania przyjemności z czytania, relaksowania się i odpoczynku, zmobilizować do oderwania oczu od ekranu.  W tym roku akcję  ,,Jak nie czytam, jak czytam"  w naszej szkole wzbogaciliśmy dodatkowym elementem integracji polsko - ukraińskiej. A ponieważ  postawiliśmy na poezję dziecięcą, czytano więc wiersze polskie i ukraińskie, czytały dzieci polskie i ukraińskie, w języku polskim i ukraińskim, czytano w klasach i na trawniku przed szkołą, w towarzystwie śpiewu ptaków i pachnącej, czerwcowej roślinności. Uczennice klasy IIIb, Angelina i Antonina, obywatelki Ukrainy zaśpiewały piosenkę w jezyku ukraińskim, przetłumaczyły na język ukraiński kilka frazeologizmów dotyczących walorów czytania. Na koniec dzieci wypuściły balony w barwach narodowych Polski i Ukrainy. Na  zaproszenie naszej biblioteki szkolnej, w wydarzeniu uczestniczyła kierownik biblioteki publicznej, pani Katarzyna Gromala, która także przeczytała dzieciom wiersze.

  • 50 000 na ekopracownię z Programu Regionalnego Wsparcia Ekologicznego

    5 czerwca delegacja naszej szkoły, dyrektor pan Krzysztof Nowicki, panie Renata Limiszewska i Danuta Rzeczkowska oraz wójt Gminy Grodziec, pan Mariusz Woźniak odebrali w Poznaniu, w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim  dofinansowanie dla naszej szkoły w wysokości 50.000 zł  z przeznaczeniem na utworzenie i wyposażenie ekopracowni. Dodatkowo nasza szkoła otrzymała w prezencie mikroskop optyczny, który ma służyć uczniom do wykonywania doświadczeń. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w opracowanie projektu, za pomysłowość i dopilnowanie wymogów proceduralnych, dziękujemy zespołowi nauczycieli, administracji szkolnej   oraz pracownikom Urzędu Gminy Grodziec. Pamiętajmy że każdy projekt,  za którym idą finanse, wymaga dużego zaangażowania zespołu pracowników. W powiecie konińskim podobne wsparcie otrzymały jeszcze dwie szkoły podstawowe, w Żychlinie i Helenowie Drugim - Święciec (gmina Kramsk).

  • „Poznaj Polskę” – wycieczka trzydniowa na Dolny Śląsk

    W dniach 31 maja i 1-2 czerwca 2023 r. uczniowie z klas IV – VIII  Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowe przedsięwzięcie Ministra Edukacji i Nauki  -  „Poznaj Polskę”. Celem projektu  jest uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki. Uczenie się oparte na praktycznym odkrywaniu stworzyło uczniom warunki do zdobycia nowych umiejętności w niepowtarzalnym środowisku.  Kwota dofinansowania to 15 000,00 zł.  Udział wzięło 45 uczniów. Kierownikiem wycieczki była pani Renata Limiszewska, opiekunami pani Monika Gradecka, pani Elżbieta Maciejewska, pani Iwona Borowska.

    Zrealizowano następujące punkty edukacyjne, które zostały wybrane z katalogu wskazanego na stronie ME i N:

    • Zespół Kościoła ewangelicko-augsburskiego p w. Świętej Trójcy, zwanego Kościołem Pokoju – w Świdnicy,
    • Katedra p w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika – w Świdnicy,
    • Zamek Grodno- w Zagórzu Śląskim,
    • Centrum Edukacji Ekologicznej przy Akwarium CORT – w Zagórzu Śląskim,
    • Sztolnie Walimskie – w Rzeczce gm. Walim,
    • Kopalnia Złota- w Złotym Stoku,
    • Zespół dawnego opactwa cysterek – w Trzebnicy.

    W pierwszym dniu wycieczki podziwialiśmy największą drewnianą barokową świątynię  w Europie zwaną  Kościołem Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy.  Zabytkowy budynek sakralny wybudowany został  na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Obiekt od 2001 roku wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udaliśmy się do Katedry pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, która odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi, artystycznymi i naukowymi. Świątynia pochodzi z XIV wieku. Z fazy gotyckiej zachowała się charakterystyczna dla architektury śląskiej bryła kościoła oraz kamienne detale rzeźbiarskie. Wnętrze kościoła jest w stylu barokowym. Jest to jeden z największych kościołów Dolnego Śląska. Wieża o wys. 101,21 m jest obecnie najwyższą na terenie całego Śląska i szóstą co do wielkości w Polsce. Rozporządzeniem prezydenta RP Andrzeja Dudy z 15 marca 2017, katedra została wpisana na listę Pomników Historii.

    Kolejnym punktem naszego zwiedzania był Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim to jedna z najlepiej zachowanych średniowiecznych warowni na Dolnym Śląsku. Zamek wzniesiono w XIII w. na szczycie góry Choina (450 m n. p. m.) przez księcia Bolka I Surowego z dynastii Piastów, strzegł prastarego traktu handlowego, biegnącego wzdłuż rzeki Bystrzycy.  Następnie udaliśmy się do Centrum Edukacji Ekologicznej przy Akwarium CORT. Budynek centrum to żelbetonowa konstrukcja wykonana z gruboziarnistego drewna i stalowych elementów, elewacja wypełniona jest łupkiem i szkłem. Wewnątrz mieści się duże akwarium z ichtiofauną jeziora. Następnie udaliśmy się do Rzeczki w gminie Walim. Punktem naszego zwiedzania były sztolnie walimskie tzw. kompleks  „Rzeczka”, jeden z siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej w Górach Sowich. Budowa kompleksu „Riese” była jedną z największych militarnych inwestycji III Rzeszy, która nigdy nie została ukończona. Była to prawdziwa lekcja historii.

    W drugim dniu wycieczki wyruszyliśmy na szlaki. Celem naszym było wejście na Wielką Sowę (1015 m n. p. m.), najwyższy szczyt Gór Sowich należący do pasma Sudetów Środkowych. Z wybudowanej na szczycie w 1906 roku murowanej wieży widokowej rozpościera się wyjątkowo malowniczy krajobraz. Ozdobą szczytu są rzeźby trzech sówek i muflona. W programie wycieczki, za dodatkową wpłatą, znalazło się skalne miasto w Czechach. Podziwialiśmy skalne formacje o fantazyjnych kształtach, monumentalne ściany, kaniony, wąwozy i labirynty skalnych wież, piękny wodospad i szmaragdowe jeziorko.

    W trzecim dniu celem naszego zwiedzania była kopalnia złota w Złotym Stoku i zespół dawnego opactwa cysterek – w Trzebnicy.

    Kopalnia Złota to  atrakcja turystyczna zorganizowana w dawnej kopalni złota i arsenu.  Na trasie turystycznej w sztolniach dawnej kopalni  podziwialiśmy wystawę obrazującą historię górnictwa w Złotym Stoku, podziemny wodospad, wystawę minerałów, osadę oraz płukaliśmy złoto.  W drodze powrotnej zawitaliśmy do Trzebnicy, w której znajduje się zespół dawnego opactwa cysterek. Zespół odznacza się wyjątkowymi wartościami historycznymi i artystycznymi. Na szczególną uwagę zasługują późnoromańskie i wczesnogotyckie kamienne detale oraz kaplica gotycka  p w. św. Jadwigi. Twórcami wyposażenia świątyni i klasztoru w stylu barokowym  byli najwybitniejsi artyści działający na Śląsku.  Wycieczka dostarczyła nam nie tylko wszechstronnej wiedzy, ale przede wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń. Zmęczeni, ale zadowoleni, pełni miłych wspomnień wróciliśmy do domu.

     

  • Ekokamera "Klaps, kamera, akcja - nakręcona segregacja"

    Pod takim hasłem 2 czerwca w Nadleśnictwie Grodziec uroczyście zakończyła się pierwsza edycja powiatowego konkursu dla uczniów klas 5-6 i 7-8, nad którym patronat objęli:  Starostwo Powiatowe, Prezydent Konina, Wójt Gminy Grodziec  i Nadleśnictwo Grodziec. Zgodnie z regulaminem konkursu uczniowie w trzyosobowych grupach nakręcili krótkie filmiki instruujące o prawidłowym postępowaniu z odpadami.  W naszej szkole  prace konkursowe wykonały cztery zespoły z klasy 8a, jeden zespół z klasy 8b i jeden zespół  z klasy 6a. Mimo dużego wkładu pracy, naszym uczniom nie udało się niestety zająć miejsc na podium, ale za udział w konkursie otrzymali dyplomy i nagrodę dla  szkoły w postaci zgniatarki do puszek i butelek z plastiku. Po uroczystej gali uczniowie wzięli udział  w ciekawie przygotowanych warsztatach lepienia i wyrabiania z gliny, składania i malowania drewnianych elementów ptaków, malowania  na płótnie, warsztatach kulinarnych Zero Waste, podglądania przyrody w Wirtual House. Dla wszystkich uczestników konkursu przygotowano obficie zaopatrzony bufet, kiełbaski z ogniska i zabawy na świeżym powietrzu. Był to mile i aktywnie  spędzony czas. Opiekunami przedsięwzięcia byli pani Danuta Rzeczkowska,  Renata Milicka i pan Leszek Sapikowski.

  • Międzypowiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej

    2 czerwca 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 12 w Koninie odbył się Międzypowiatowy Moniuszkowski Festiwal Piosenki Polskiej. Naszą szkołę reprezentowały: Majka Hofman, uczennica klasy 1a oraz Lenka Kwiryng, uczennica klasy 3a. Gratulujemy dziewczynkom odwagi, zdobycia nowych doświadczeń i życzymy dalszych sukcesów.

  • Dzień Dziecka

            1 czerwca 2023 roku w naszej szkole był dniem wyjątkowym, a to wszystko za sprawą dzisiejszego święta – Dnia Dziecka. W tym dniu nie odbywały się zajęcia lekcyjne, a uczniowie nie przyszli do szkoły z tornistrami i książkami. Klasy świętowały ten dzień na różne sposoby. Odbyły się bowiem rajdy rowerowe w klasie 5a, 5b i 6b, wyjazd integracyjny do Petryk w klasie 2a, a wyjście do Ośrodka Edukacji Leśnej zorganizowały klasy Ia i IVa. Pozostałe klasy spędziły ten dzień w szkole. Dla klas I–IV zorganizowane zostały zajęcia integracyjne z wychowawcami, zabawy animacyjne z Fiku Miku i panią Katarzyną Kujańską, a także zajęcia kulinarne. W klasie IVb uczniowie robili gofry, tosty i sandwicze. Nie zabrakło również zajęć sportowych dla klas V–VIII. W klasach VII i VIII zaprezentowane zostały prezentacje multimedialne dotyczące krajów europejskich. W klasach I–III uczniowie przyszli ubrani w kolory wybranego kraju europejskiego.

  • Dzień Dziecka w klasach 1a i 4a

           Dzień Dziecka zajmuje ważne miejsce w kalendarzu imprez szkolnych. Na małych i dużych zawsze czekają różnorodne atrakcje. 1 czerwca, dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniowie klas 1a i 4a wraz z paniami Danutą Kusiak, Moniką Piaseczną i Alicją Andrzejewską spędzili w Ośrodku Edukacji Leśnej w Grodźcu.

           Spacer w słoneczny, ciepły poranek zapowiadał wspaniały dzień. Na miejscu pan Marcin Kliszcz opowiedział o zwierzętach żyjących w naszych lasach. W Izbie Edukacyjnej dzieci chętnie oglądały bogatą ekspozycję. Po ciekawostkach o leśnej przyrodzie sprawdziły swoją wiedzę o niej w quizie. Spisali się znakomicie. Następnie głodni, ze smakiem zjedli kiełbaski i chleb z ogniska. Potem bawili się na placu zabaw i w chowanego. Dobre humory wszystkim dopisywały. Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do szkoły na słodki poczęstunek od Rady Rodziców.

  • Edukacja, rekreacja, czyli współpraca z Wojskowym Kołem Łowieckim Oręż w Pleszewie

    Dzięki udanej współpracy naszej szkoły z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 47 Oręż w Pleszewie, uczniowie klasy II ciekawie, radośnie, a jednocześnie edukacyjnie spędzili tegoroczny Dzień Dziecka. W czwartek, 1 czerwca drugoklasiści razem z opiekunami udali się do Petryk, do leśnego obiektu rekreacyjno - edukacyjnego  wzbogaconego drewnianą konstrukcją w formie wigwamu. Tam, pokonując leśną ścieżkę edukacyjną wyznaczoną zewnętrznymi tablicami informacyjnymi, dzieci poznały bliżej leśne zwierzęta oraz ich zwyczaje. Wszyscy przypomnieli także zasady właściwego zachowania w lesie, zasady pomagania zwierzętom i ptakom, zasady umiejętnego współistnienia człowieka z lasem oraz świadomego i umiejętnego korzystania z jego zasobów. Oczywiście były też zabawy i grillowanie.

  • Ponad 63 000 z programu ,, Posiłek w szkole i domu"

    Początek czerwca okazał się bardzo pomyślnym czasem dla naszej szkolnej stołówki. Otóż, przy współpracy z Urzędem Gminy Grodziec, szkoła pozyskała 63 915,55 gr z programu ,, Posiłek w szkole i domu". Pozyskane środki zostaną przeznaczone na doposażenie i zmodernizowanie zaplecza kuchennego  stołówki. To bardzo radosna dla nas wiadomość, tym bardziej że w powiecie konińskim fundusze z tego samego programu pozyskały łącznie trzy szkoły, w tym nasza. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w opracowanie projektu i dopilnowanie wymogów proceduralnych, dziękujemy zespołowi szkolnej stołówki, administracji szkoły oraz pracownikom Urzędu Gminy Grodziec.

  • Lato, rowery, czynny wypoczynek

    1 czerwca klasy Va, Vb i VIb wzięły udział w rajdzie rowerowym z okazji Dnia Dziecka. Uczniowie pod opieką nauczycieli udali się do Rychwała. Tam zatrzymali się w kinie Za rogiem i obejrzeli film ,, Jak zostać kotem". Sama podróż była ciekawa, wiodła bowiem bocznymi, bezpiecznymi i jednocześnie malowniczymi drogami przez Jaroszewice Grodzieckie i Grabową. Oczywiście w  drodze był odpoczynek i wspólny posiłek w  pizzeri. Rajd miał na celu nie tylko upowszechnianie czynnego wypoczynku, ale także integrację i wspólną zabawę.

  • Dzień Dziecka

  • #Strażnicy Lasów

    29 maja to Dzień Strażnika Lasów. Z tej okazji  klasa Ia wzięła udział w ogólnopolskiej akcji GIGA Laurka dla Strażnika Lasów. Tegoroczna  GIGA Laurka składa się z 25 920 laurek namalowanych przez dzieci z 3 165 placówek edukacyjnych z całej Polski.  Nasi pierwszoklasiści, włączając się czynnie w tę akcję,  wykonali piękne laurki, które są wyrazem ogromnego uznania i podziękowania dla służby leśnej za ochronę polskich lasów przed pożarami. Uczniowie klasy Ia podziękowali także wszystkim leśnikom Nadleśnictwa Grodziec z okazji Dnia Strażnika Lasów i złożyli symboliczną laurkę na ręce pana Krzysztofa Marczaka - leśnika Nadleśnictwa Grodziec. Laurki wykonane w ramach akcji Giga Laurka  można zobaczyć na stronie www.straznicylasow.pl.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć