• 08.10.2019

    23 września pod hasłem ,,Osiem nowel na ósme Narodowe Czytanie” odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie 2019. Po raz pierwszy  czytanie miało charakter całościowy, a nie   fragmentaryczny jak w poprzednich latach. Literatura, którą wskazała para prezydencka, pozwoliła w tym roku odczytać  utwory w całości. Jest to osiem nowel różnych autorów. Nowele charakteryzują się krótką treścią i zazwyczaj jednowątkową fabułą możliwą do przeczytania w krótkim czasie.   Dobra  dykcja zaproszonych do naszej szkoły lektorów oraz odczytanie utworów w całości sprawiły, że tegoroczne Narodowe Czytanie  głęboko poruszyło uczniów. Wszystkie bowiem utwory przedstawiają ponurą rzeczywistość nizin społecznych . Wsłuchawszy się w treść utworów uczniowie poznawali  wyniszczające warunki życia dzieci  w dawniejszych czasach  i porównywali z własnymi. Dostrzeżone różnice  uświadomiły uczniom    o własnych bardzo dobrych warunkach bytowych, np. dostęp do nauki , opieki medycznej, czy warunki sanitarne i  mieszkaniowe.   Największe wrażenie wywarła na uczniach  ,, Orka” Władysława Reymonta, która obrazowo przedstawia nieludzkie warunki życia  chłopów i ich dzieci.  

     W tym roku  w role lektorów wcielili się następujący zaproszeni do naszej szkoły goście: Zenon Olejniczak – przewodniczący Rady Gminy Grodziec, Kazimierz Kaźmierski – zastępca przewodniczącego Rady Gminy Grodziec, Danuta Mikołajczyk – kierownik GOPS, Aleksandra Musiałowska – skarbnik Urzędu Gminy Grodziec, Małgorzata Hyża – przewodnicząca Rady Rodziców, Mirosława Nowakowska – wicedyrektor Szkoły Podstawowej w Grodźcu.

    Wszyscy lektorzy czytali nowele w tym samym czasie w różnych klasach. Każdy lektor odczytał jedną nowele.  Tegoroczne odczytanie utworów w całości umożliwiło uczniom  zrozumienie głebokich przesłanek wychowawczych i edukacyjnych jakie niesie dobra literatura.

    Serdecznie dziękujemy zaproszonym gościom za udział w Narodowym Czytaniu.

    Organizatorem tegorocznego Narodowego Czytania była pani Sławomira Nowicka.

  • ZEBRANIE Z RODZICAMI

    Zebranie rodziców uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu

    środa 18 WRZEŚNIA 2019 r. 

    Zebranie ogólne w holu szkoły - godz. 16.30.

    Zebranie Rady Rodziców godz.15.30 sala nr 7

    Po zebraniu ogólnym spotkania klasowe wychowawców z rodzicami.

  • Program Drzewo Franciszka w naszej szkole

    W lutym 2019 roku nasza szkoła zgłoszona została do 3 edycji programu Drzewo Franciszka pod hasłem:" Drzewa i ludzie". Wybrano dwa zespoły z klas IV i VI, które pracowały pod opieką pani Danuty Rzeczkowskiej i Renaty Milickiej. Do akcji przyłączyli się również inni, chętni uczniowie, którym nie jest obojętne środowisko  przyrodnicze i los naszej planety.

    Zadaniem zespołów było inicjowanie działań w zakresie: ochrona i kształtowanie zasobów wodnych, ochrona ekosystemów i krajobrazów, przeciwdziałanie szkodliwym emisjom w atmosferze, ochrona różnorodności biologicznej, problemy terenów zurbanizowanych.

    W naszej szkole działania takie prowadzone są od wielu lat.

    W dniu 4 października odbędzie się akcja sadzenia drzewek pozyskanych z Fundacji Zakłady Kórnickie, która jest organizatorem programu.

    Poniżej prezentujemy część podjętych działań.

  • Ułani

    6 września br. nasza szkoła już po raz kolejny gościła Reprezentacyjny Oddział Konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Kanwą tego niecodziennego spotkania jest historyczny marsz bojowy poznańskich ułanów z września 1939r. z Wielkopolski, przez Kampinos do Warszawy. Celem przemarszu nie jest jednak stolica, a miejsce śmierci dowódcy 15-staków ppłk. Tadeusza Mikke, który zginął raniony kulami w rejonie Ziewanic dnia 12 września 1939r. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy tradycję ułańską, a przede wszystkim uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii i patriotyzmu. Po wręczeniu przez nasze uczennice kwiatów i wspólnych zdjęciach goście ruszyli w stronę Turku.Pożegnaliśmy ich gromkimi brawami.

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

    Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2019/2020 odbyło się w dniu 2 września 2019 roku o godzinie 900 w hali sportowej.

  • Działalność ZHP – opiekun Grażyna Orkowska

    14. Drużyna Harcerska „Opoka” w Grodźcu pracuje zgodnie z Programem Pracy na rok harcerski 2018/2019. Do drużyny należy 14 harcerzy (12 harcerek i 2 harcerzy). Od października 2018 powołano nową opiekunkę drużyny. Drużyna utrzymuje ścisły kontaktz dyrekcją szkoły i rodzicami, którzy są zaangażowani w życie drużyny poprzez wspieranie harcerskich akcji zarobkowych.

                Drużyna organizowała i uczestniczyła w imprezach szkolnych i środowiskowych m.in.:

    -prace porządkowe na cmentarzu i miejscach pamięci narodowej, a 1 listopada zapalenie harcerskich zniczy i pełnienie warty,
    -udział w uroczystości środowiskowej 11 listopada (obchody 100-lecia niepodległości Polski),
    -organizacja (wspólnie z SU) dyskoteki andrzejkowej-prowadzenie wróżb i kawiarenki,
    -udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym (dekoracja sal, prowadzenie kawiarenki-wspólnie z SU),
    -akcja zarobkowa „Harcerskie sianko”,
    -udział w uroczystości przekazania BŚP w Koninie- występ Hufcowego Zespołu Artystycznego, do którego należy 5 naszych harcerzy,
    -organizacja wigilii z zaproszonymi gośćmi i przekazanie BŚP w środowisku lokalnym,
    -udział w WOŚP (w przygotowaniach, występach artystycznych i kawiarence),
    -udział funkcyjnych w zbiórkach Kręgu funkcyjnych „OKO” w Komendzie Hufca ZHP w Koninie,
    -przynależność do HZA (5 harcerzy)-udział w próbach i występach,
    -promocja Grodźca w środowisku harcerskim,
    -udział w biwaku w Starym Mieście z okazji Dnia Myśli Braterskiej m.in. występ 4 harcerek w Hufcowym Zespole Artystycznym, występ naszej drużyny ”Szanta marynarska”.

              Na zakończeniu roku szkolnego opiekunka Pani Grazyna Orkowska przedstawiła działalność drużyny, podziękowała za pracę i życzyła, aby harcerze wcielali w życie wyniesione stąd ideały. W nagrodę harcerze otrzymali pamiątkowe dyplomy i koszulki z logo drużyny, uroczyście wręczone przez dyrektora szkoły Pana Krzysztofa Nowickiego i wicedyrektor Panią Mirosławę Nowakowską.

              W czasie wakacji harcerze wraz z opiekunką spotkali się w Nadleśnictwie Grodziec. Miło spędzili czas podczas gry terenowej, wspólnego śpiewu z akompaniamentem gitary i ukulele oraz smacznego posiłku przy ognisku.

  • Szkolny zestaw podręczników na rok szkolny 2019/2020

  • Pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych

    Dnia 18 czerwca 2019r. odbyła się pielgrzymka dzieci pierwszokomunijnych do Świnic Warckich. Pierwszym punktem była procesja z relikwiami św. Faustyny z domu w Głogowcu do Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny w Świnicach Warckich. Następnie Eucharystia, której przewodniczył biskup Stanisław Gębicki. Po mszy chwila na zakup pamiątek i zwiedzanie domu siostry Faustyny. Następnie przejazd do Uniejowa i zwiedzanie zamku, parku oraz term. W czasie podróży dzieci prezentowały swoje talenty muzyczne, śpiewały pieśni i piosenki religijne. Warto wspomnieć, że dla dzieci była to ważna wycieczka ponieważ brali w niej udział również rodzice i towarzyszyli im podczas całego wyjazdu. Przewodnikiem był nasz proboszcz ks. Władysław Piechota a opiekunami grupy Panie: Anna Dobropolska i Danuta Kusiak.

  • Biwak - aktywnie, kreatywnie i na wesoło poznajemy Szwajcarię Żerkowską

    W  dniach 14 - 15 czerwca 21 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wyjeździe do Żerkowa pod opieką pani Renaty Milickiej, Danuty Rzeczkowskiej i Grzegorza Orkowskiego.

    Uczestnicy mieli do dyspozycji wypożyczone rowery, na których przejechali około 35 km. Mogli podziwiać piękne widoki Szwajcarii Żerkowskiej, zwiedzili Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, wraz z parkiem,   przepłynęli promem rzekę Wartę w miejscowości  Pogorzelica.  Nie obyło się bez przygód - jednemu z uczestników pękła opona!  Jednak szybko udało się podmienić rower  i wyprawa zakończyła się pomyślnie. Ze spadającymi  rowerowymi łańcuchami rewelacyjnie radził sobie uczeń z klasy VIII a. 

    Wieczorem było pieczenie kiełbasek przy ognisku w Mickiewiczowskim Centrum Kultury, a także zajęcia sportowe na powietrznej siłowni.  Mimo dużego upału i wysiłku fizycznego wielu uczestników było aktywnych w rozmowach nocą, a kolejny dzień zaczynał się gimnastyką poranną! Nie łatwe było wstawanie......i samodzielne przygotowanie śniadania.

    Po zdaniu rowerów i zjedzeniu obiadu w miejscowej pizzerii wszyscy zmęczeni, ale zadowoleni przyjechaliśmy do Grodźca.

    Zobaczcie sami.

  • Zajęcia z Panią Profesor Elizą Rybską z poznańskiego UAM w naszej szkole

    Dla  uczestników projekctu edukacyjnego Uniwersytet Młodego Odkrywcy odbyły się warsztaty biologiczne na temat "Komórki i ich wielkość". Uczniowie mogli porównać powierzchnię i objętość na modelach z agaru. Badali także możliwość transportu błony komórkowej dzięki wskaźnikom chemicznym. Było ciekawie, matematycznie i naukowo. 

  • Rekrutacja uczniów do klasy pierwszej

    OGŁOSZENIE   

    Dyrektor Szkoły Podstawowej w Grodźcu informuje, że na rok szkolny 2019/2020 do klasy I  zostały przyjęte wszystkie dzieci, których rodzice złożyli dokumenty.   

    Liczba przyjętych dzieci – 24   

    Liczba klas pierwszych  - 1

     

  • Dzień Dziecka w naszej szkole

    W poniedziałek 3 czerwca uczniowie naszej szkoły obchodzili Dzień Dziecka. Od rana odbył się Festiwal Piosenki Europejskiej, uczniowie zaprezentowali swoje talenty muzyczne. W nasze progi zawitał pan wójt Mariusz Woźniak i wicewójt  Radosław Perczyński, złożyli wszystkim dzieciom życzenia i każdego obdarowali upominkami. Niespodzianki były także dla dzieci, które wzięły udział w konkursie plastycznym pt.: „Mój tato…” zorganizowanym przez Powiatową Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Ślesinie. Kolejnym punktem programu były rozgrywki sportowe a w klasach I-III  Dzień Matematyki. Następnie odbywały się pikniki klasowe. W związku z tym Rada Rodziców przygotowała niespodzianki: grill, napoje, wafelki oraz popcorn. Za to z całego serca im dziękujemy. Atrakcją dla dzieci był również wóz strażacki, gdzie mogły usiąść za kierownicą i poznać sprzęt potrzebny do pracy strażaka. Wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tego dnia serdecznie dziękujemy.

  • Kampania Drugie Życie

    TRANSPLANTACJA - MASZ DAR UZDRAWIANIA 

    to akcja w naszej szkole przy okazji majowego spotkania z rodzicami.

    Uczennice z klasy VII rozdawały rodzicom wizytówki z oświadczeniem woli i naklejki, by już dziś mogli zdecydować o pomocy drugiemu człowiekowi.

    Dla naszych uczniów to wzór do naśladowania, gdy będą już pełnoletni.

    Akcję koordynowała nauczycielka biologii - Renata Milicka

  • Warsztaty garncarskie

    Dnia 31 maja 2019 roku uczniowie klasy IIa, IIb oraz klasy III uczestniczyli w warsztatach garncarskich. Na zaproszenie pani Danuty Kusiak, pan Łukasz Dzieciątkowski wczesnym rankiem zawitał do naszej szkoły i z wielkim zaangażowaniem opowiadał o sposobie wyrabiania naczyń z gliny. Dzieci samodzielnie mogły popracować w glinie a także na kole garncarskim.  Nazwały pana Łukasza - Czarodziejem bo nieprawdopodone wydawało im się tworzenie w tak szybkim tempie wazonów, skarbonek i kubków. Zanikający juz zawód garncarza zrobił na uczniach wielkie wrażenie. Swoje rękodzieła uczniowie mogli zabrać do domu i podarować rodzicom.

  • Zdrowie na wagę nakrętek

    Konkurs ogłoszono na początku roku szkolnego dzięki inicjatywie jednego z rodziców ( naszej absolwentki ) mieszkającego w gminie Żerków. To dla uczennicy tamtejszej szkoły,  Andżeliki, nasi uczniowie zbierali nakrętki.

    Pani dyrektor SP w Żerkowie jako nagrodę zaproponowała dla zwycięskiej klasy dwudniowy biwak w schronisku.

    W ostatnim tygodniu konkursu  ( do 24 maja ) trwała najbardziej zacięta rywalizacja klas. Ostatecznie zwycięstwo odniosła klasa IV b - 96,5 kg. Drugie i trzecie miejsce klasa  VIII a  i VII a.

    Biwak odbędzie się 14 i 15 czerwca.

    Oczywiście nadal zbieramy nakrętki i baterie (już od wielu lat!!!) i pomagamy potrzebującym dzieciom.

  • 31 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

    Akcja prowadzona corocznie przez uczniów i nauczyciela biologii. Od dwóch lat połączona z programem antynikotynowym dla klas IV a i IV b " Bieg po zdrowie".

    Uczniowie przygotowali gazetkę informacyjną na II piętrze, a na korytarzu przy wejściu do szkoły wystawiono gazetki z komiksami i plakatami uczniów klas IV. Dwie uczennice z klasy VIII b przygotowały i odczytały w każdej klasie informacje o zgubnym wpływie palenia niezależnie od wieku.

    W ten sposób zakończono  realizację programu profilaktycznego dla klas IV, który rozpoczął się pod koniec 2018 roku.

  • „ Kwiatki na Dzień Matki”

    W dniu 23 maja 2019 roku uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią panią Danutą Kusiak uczestniczyli w zajęciach literacko – plastycznych zorganizowanych przez panią Katarzynę Gromalę –kierownika Biblioteki Publicznej Gminy Grodziec  z okazji Dnia Matki.  Wyjątkowy charakter spotkania podkreśliły okolicznościowe wierszyki pt. "Mamy mamę"- J. Kulmowej oraz "Wiersz na Dzień Matki" – T. Kubiaka.  Z wielką uwagą wsłuchiwaliśmy się w treść wierszy, które stały się inspiracją do rozmów na temat ukochanych mam. Następnie dzieci przystąpiły do zrobienia własnoręcznych upominków. Były to przepełnione miłością kwiatowe serduszka.

    Trzecioklasiści pięknie podziękowali za ciekawe spotkania, miłą atmosferę oraz współpracę przez cały rok szkolny, wręczając Pani kierownik - Katarzynie Gromali podziękowanie.

  • WYCIECZKA DO TRÓJMIASTA

    W dniach 15-17 maja 2019 r. odbyła się trzydniowa wycieczka do Trójmiasta. Uczestnikami wycieczki były klasy III a, b gimnazjum, klasa VIII a, b oraz klasa IV b.

    W pierwszym dniu wycieczki, po spotkaniu z przewodnikiem  zwiedzaliśmy Gdańsk. Podziwialiśmy Stare Miasto z zabytkowym Żurawiem. Byliśmy na Długim Targu -  reprezentacyjnym  placu, w dzielnicy Śródmieście, na Głównym Mieście, który pełni funkcję rynku, jest przedłużeniem ul. Długiej, z którą tworzy tzw. Drogę Królewską. Przed Dworem Artusa podziwialiśmy przepiękną fontannę króla mórz – Neptuna. Następnie udaliśmy się do Bazyliki konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku,  zwanej także  bazyliką Mariacką  – historyczna fara Głównego Miasta w Gdańsku zwana często „Koroną Gdańska”.  Weszliśmy na taras widokowy pokonując 412 schodów. Najpierw przechodzimy wąskimi korytarzami w grubych murach, później w szerokim "kominie" wieży.  Ze szczytu wieży widać było Zatokę Gdańską, Hel, Sopot oraz Gdynię (do Kępy Redłowskiej). Dalej wszystkie dzielnice Gdańska, tereny zielone okolic Gdańska (Kaszuby), Rafinerię Gdańską i Port Północny (początek Żuław). Następnie udaliśmy się na Westerplatte – uformowany w latach 1845-47 półwysep w Gdańsku, przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. W latach 1926–1939 eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej wewnątrz terytorium Wolnego Miasta Gdańska, symbol wybuchu II wojny światowej.  Po długim i wyczerpującym dniu udaliśmy się na obiadokolację i zasłużony odpoczynek w Młodzieżowym Schronisku Szkolnym w Gdańsku.

    W drugim dniu wycieczki wyruszyliśmy  do Gdyni  na Skwer Kościuszki. Stąd udaliśmy się w rejs na Półwysep Helski. Poszliśmy  na spacer ul. Wiejską w Helu. Mogliśmy podziwiać zabytkowe zabudowania, latarnię morską oraz w dalszej części spaceru otwarte morze. Atrakcją była wizyta w Fokarium. Trochę zmoczył nas deszcz, ale wysuszyliśmy się na statku.

    W trzecim dniu wycieczki udaliśmy się do Oliwy, gdzie zwiedziliśmy Katedrę Oliwską. Niegdyś wybudowaną i zarządzaną przez zakon cystersów, dzisiaj nadal urzeka nas swym pięknem. Jest to najdłuższy kościół w Polsce – mierzący 107 metrów. Katedra budowana była etapami,  napadana przez liczne wrogie wojska, obecnie posiada styl mieszany romańsko-gotycki. Kościół ten jest licznie odwiedzany przez turystów, głównie dzięki XVIII-wiecznym organom posiadającym prawie 8000 piszczałek. Wysłuchaliśmy 20-minutowego koncertu, w czasie którego uwagę przykuwały liczne ruchome elementy organów. Po koncercie podziwialiśmy zabytkowy Park Oliwski im. Adama Mickiewicza. Po czym przejechaliśmy do Sopotu. Tam wyruszyliśmy na najdłuższe molo nad Morzem Bałtyckim, które ma około pół kilometra długości. Na ulicy Bohaterów Monte Cassino podziwialiśmy Krzywy Domek. Po atrakcjach w Trójmieście udaliśmy się w drogę powrotną. Zbaczając z trasy dotarliśmy do Malborka, gdzie zwiedziliśmy XIV wieczny Zamek Krzyżacki. Po dawce historii udaliśmy się do Mc Donalda s i w drogę powrotną.

    Pogoda nas nie rozpieszczała, ale atmosfera na wycieczce była wspaniała. Kierownikiem wycieczki była pani Renata Limiszewska, opiekę sprawowali pani Renata Milicka,  pani Iwona Borowska i  pan Leszek Sapikowski.

  • MIĘDZYSZKOLNY MONIUSZKOWSKI FESTIWAL PIOSENKI POLSKIEJ W KONINIE

    W piątek, 10 maja 2019 r., w murach Szkoły Podstawowej nr 12 odbył się Międzyszkolny Moniuszkowski Festiwal Piosenki Polskiej.  Festiwal przebiegał w II kategoriach wiekowych.  Naszą szkołę reprezentowały: w kategorii I ( kl. IV-VI) Anna Zawodnia, która wykonała piosenkę pt. „Joszko Broda”, w kategorii II (kl. VII, VIII i III gimnazjalne) Natalia Orkowska, która zaśpiewała piosenkę Edyty Gepert pt. „Szukaj mnie” Jury miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, ponieważ poziom wokalnych poczynań uczestników był bardzo wysoki. Uczennica klasy VI Anna Zawodnia zdobyła wyróżnienie, Natalia Orkowska z klasy III a gimnazjum zajęła III miejsce. Uczennicami opiekowała się pani Renata Limiszewska.

  • Wyróżnienie dla Krzysztofa Limiszewskiego

    Krzysztof Limiszewski uczeń klasy VIIIa 27 kwietnia 2019 r. otrzymał wyróżnienie w XXIV Międzynarodowym Konkursie Plastycznym „Mój Świat”. Konkurs co roku organizuje Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” w Lublinie. Tematem przewodnim tej edycji była „Nieskończoność wyobraźni”. Konkurs adresowany był do dzieci i młodzieży w wieku od 5-20 lat,  wpłynęło 2660 prac z Polski, Ukrainy, Białorusi, Litwy, Serbii, Łotwy, Włoch. Gratulujemy.

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć