• KALENDARZ KONKURSÓW PRZEDMIOTOWYCH

  • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

            W tym roku uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się 11 października. Uczniowie od samego ranka dziękowali swoim wychowawcom i nauczycielom za zaangażowanie, cierpliwość i troskę. Nie zabrakło przy tym kwiatów, symbolicznych upominków i oczywiście szczerych uśmiechów.

           W południe zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy administracyjno-obsługowi i uczniowie zebrali się w hali sportowej. Dyrektor Pan Krzysztof Nowicki podzielił się cennymi refleksjami na temat współczesnej oświaty oraz odpowiedzialnej  roli nauczyciela. Podkreślił również to, że najważniejsze miejsce w polskiej szkole zajmuje dziecko. Podziękował wszystkim za wspaniałą pracę i złożył serdeczne życzenia. Następnie wręczył Nagrody Dyrektora nauczycielom i pracownikom. Ciepłe słowa i podziękowania padły także z ust zaproszonych gości: zastępcy wójta Pani Wiesławy Szeflińskiej, skrabnika gminy  Pani Aleksandry Musiałowskiej oraz przewodniczącej Rady Rodziców Pani Małgorzaty Hyżej.

            Ważną częścią uroczystości był montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów klas IV oraz uczennice z klasy VIIb, w którym nawiązali do pracy nauczyciela. Uśmiechy na twarzach zebranych wywołały obietnice uczniów związane z obowiązkami szkolnymi oraz zaprezentowane gadżety, w które powinien zaopatrzyć się każdy pedagog.

            Za przygotowanie uroczystości odpowiedzialni byli Pani Alicja Andrzejewska, Pani Eliza Malinowska i Pani Renata Milicka.

            Po apelu wszyscy wrócili do swoich obowiązków, ale radosny nastrój pozostał.

  • SPOTKANIE ZE SŁAWOMIREM PYRKĄ

           5 października, w piątkowe południe uczniowie klas V-VIII SP i III G uczestniczyli w zajęciach edukacyjno-rozwojowych w ramach Społecznego Programu Profilaktyki Uzależnień pt. Wspierajmy się.

           Zajęcia prowadził pan Sławek Pyrko, profilaktyk, praktyk, terapeuta uzależnień i muzyk w jednej osobie. Omówił negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne nadużywania urządzeń i treści związanych z tzw. CYBERPRZESTRZENIĄ, alkoholu, papierosów i e-papierosów, narkotyków i dopalaczy. Zwrócił uwagę na prawidłowe relacje rodziców i dzieci oraz na postrzeganie siebie. Swój występ uatrakcyjnił zaśpiewanymi przy akompaniamencie gitary balladami.

           Młodzież z uwagą słuchała o zagrożeniach współczesnego świata, ich świata.

  • ŚLUBUJEMY...

           5 października był niezwykle ważnym dniem dla 29 uczniów klas pierwszych. Zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej. Towarzyszyli im przejęci rodzice, dziadkowie, wychowawcy (Pani Aneta Łyczak i Pan Krzysztof Kaniewski), zaproszeni goście, dyrekcja, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz starsze koleżanki i koledzy.

           Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie pocztu sztandarowego szkoły i odśpiewanie pieśni szkolnej. Pierwszoklasiści śpiewali najpiękniej i najgłośniej. Następnie z uwagą wysłuchali słów dyrektora Pana Krzysztofa Nowickiego. Wreszcie przyszedł czas na ich pierwszy wielki występ. Na chwilę wszyscy przenieśli się na dwór króla Ołówkosa i jego żony, a dzieci zaśpiewały, zarecytowały i pokazały, ile już zdążyły się nauczyć, czym wywołały łzy wzruszenia u dorosłych i gromkie brawa obecnych. Na koniec musiały wykonać trzy trudne zadania: wypić sok z cytryny, zjeść kredę i przeskoczyć przez ołówek. Oczywiście, wszyscy poradzili sobie znakomicie.

           Wreszcie przyszedł najważniejszy moment uroczystości – ŚLUBOWANIE. Pierwszoklasiści głośno powtarzali za Panem dyrektorem słowa przysięgi. Następnie zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. Marii Dąbrowskiej w Grodźcu, a na koniec obdarowani słodkimi upominkami.

           W tym dniu nie mogło zabraknąć wspomnień o naszej patronce, które przygotowała Pani Danuta Kusiak. Uczniowie klasy III  przypomnieli biografię Marii Dąbrowskiej, przedstawili jej twórczość  i złote myśli.

  • STANICA RYCERSKA

           4 października 2018 r. uczniowie klasy III przebywali w Gospodarstwie Agroturystycznym Stanica Rycerska w Korwinie, gdzie wzięli udział w zajęciach historyczno-przyrodniczych, których tematem było uzbrojenie i życie codzienne ludności okresu średniowiecza.

           Dzieci wysłuchały wykładu popartego prezentacją i filmem. Zapoznały się także z bronią i narzędziami z tamtych czasów, a nawet przymierzyły się do zbroi. W stajni oglądały konie różnej maści, których dzikimi przodkami były tarpany. Dużo radości sprawiło im strzelanie do tarczy z łuku, rzut oszczepem czy rzut toporem. Pomiędzy chłopcami i dziewczętami odbyła się rywalizacja. Wszystkie trzy konkurencje… wygrały dziewczęta! Były też słodkości, a na zakończenie grillowane kiełbaski. Przy ognisku został przeprowadzony konkurs z wiedzy zdobytej podczas pobytu w Stanicy Rycerskiej.  Nagrodami były słodkie upominki.

           Wyjazd zorganizowała pani Danuta Kusiak,  a opiekę nad dziećmi sprawowała także pani pedagog Grażyna Orkowska.

  • PAŹDZIERNIK MIESIĄCEM BIBLIOTEK SZKOLNYCH

           ,,Biblioteka szkolna inspiruje i integruje” - pod tym hasłem nasza biblioteka szkolna włączyła się w międzynarodowe obchody Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W związku z tym przez cały miesiąc październik podejmuje różnorodne  działania, których głównym celem jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży.

           Dla klas I-III rozpoczął się od 1 października cykl spotkań literackich, na które zaproszeni zostali członkowie  Klubu Seniora. Seniorzy czytają dzieciom opowiadania ze zbiorku ,,Gang Słodziaków”, a potem wspólnie z nimi wykonują prace artystyczne. Dzięki temu wszyscy mogą przyjemnie spędzić czas, a najmłodsi uczą się szacunku do ludzi starszych.

           Cykl powyższych spotkań, dla których inspiracją są teksty Renaty Piątkowskiej  ,,Gang Słodziaków”, ma też związek z udziałem naszej biblioteki w ogólnopolskim konkursie, w którym nagrodą jest 3000 zł na zakup nowości wydawniczych do biblioteki.

           Uczniowie klas starszych w październiku wezmą udział w spotkaniu autorskim.

  • Niepodległa

    Niepodległa
  • Zebranie rodziców

     ZEBRANIE  RODZICÓW  UCZNIÓW

    SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. M. DĄBROWSKIEJ

    W GRODŹCU

     

         24.09.2018 r. (poniedziałek) o godz. 16.30

     

    • 16.00 - zebranie Rady Rodziców w sali nr 8
    • 16.30 - zebranie ogólne w holu szkoły
    • po zebraniu ogólnym spotkania z wychowawcami poszczególnych klas

     

    Miejsca spotkań rodziców z wychowawcami klas:          

     

    Klasa

    Wychowawca

    Nr sali

    IA

    Aneta Łyczak

    33

    IB

    Krzysztof Kaniewski

    35

    IIA

    Wiesława Urbaniak

    10 (świetlica)

    IIB

    Joanna Klijewska –Dziubek

    8

    III

    Danuta Kusiak

    7

    IVA

    Eliza Malinowska

    22

    IVB

    Renata Milicka

    07

    VA

    Sylwia Dzbanuszek

    11

    VB

    Monika Piaseczna

    19

    VI

    Agnieszka Szambelan

    9

    VIIA

    Anna Iwaniec-Kopaczewska

    28

    VIIB

    Olga Cieślak

    16

    VIIIA

    Agata Różańska

    18

    VIIIB

    Aleksandra Kowalska

    21

    IIIA G Natalia Czarnecka 30

    IIIB G

    Danuta Rzeczkowska

    12

     

    Nauczyciele niebędący wychowawcami klas przebywają do godz.18.00
    w pokoju nauczycielskim – pomieszczenie nr 17 na I piętrze.

     

  • REKORDZISTA KSIĘGI GUINNESSA

           W piątek, 7 września w hali sportowej zrobiło się bardzo gwarno. Swoją obecnością zaszczycił nas wielokrotny rekordzista Księgi Guinnessa w podbijaniu różnych rodzajów piłki – Janusz Chomontek.  Międzynarodową sławę zdobył we Włoszech, kiedy pobił rekord 7 tys. odbić piłki należący do Diego Armando Maradony, podbijając piłkę 35 tys. razy. W naszej szkole też udowodnił, że z piłką można robić cuda – odbijał ją na stojąco, na siedząco, pokonując przeszkody, rozbierając się i ubierając. Również uczniowie  mogli spróbować swoich sił w żonglowaniu piłką pod okiem samego mistrza. Nagrodą było zdjęcie z autografem. Sportowiec zachęcał do uprawiania sportów i realizacji swoich marzeń.

  • PRZYBYLI UŁANI ... DO SZKOŁY PODSTAWOWEJ W GRODŹCU

           6 września br. wczesnym rankiem nasza szkoła już po raz kolejny gościła Reprezentacyjny Oddział Konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który pokonuje szlak spod Poznania do Ziewanic (300 km), miejsca śmierci dowódcy pułku ppłk. Tadeusza Mikke, upamiętniając w ten sposób wybuch II wojny  światowej. Dzięki temu spotkaniu poznaliśmy tradycję ułańską, a przede wszystkim uczestniczyliśmy w żywej lekcji historii i patriotyzmu. Po wręczeniu przez nasze uczennice kwiatów i wspólnych zdjęciach goście ruszyli w stronę Turku, gdzie 8 września brali udział w uroczystości patriotyczno-religijnej związanej z obchodami 79. rocznicy mordu na ludności wiejskiej Ziemi Uniejowskiej. Pożegnaliśmy ich gromkimi brawami.

  • WITAJ SZKOŁO!

           3 września uroczyście rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. O godzinie 8.00 zadzwonił pierwszy dzwonek. Pan dyrektor Krzysztof Nowicki powitał wszystkich zgromadzonych, a w szczególności nowych uczniów – pierwszoklasistów. Przedstawił zmiany kadrowe. Wicedyrektorem została pani Mirosława Nowakowska. Do grona nauczycieli dołączyła pani Monika Sowińska, jako nauczyciel wspomagający w klasie 1b oraz, w zastępstwie za panią Agnieszkę Zaskórską, anglista, pan Marcin Jakubowicz.

           Rok szkolny 2018/2019 przyniesie pierwszy egzamin ósmoklasisty, egzamin gimnazjalny, nowe przedmioty, nowe wyzwania, ale i wycieczki, biwaki, dyskoteki oraz czas spędzony w gronie przyjaciół.

  • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019

     

             Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019         odbędzie się dla wszystkich klas
    w dniu 
    3 września 2018 roku
    o godzinie 8.00 w hali sportowej.

     

  • SZLAKIEM PIASTOWSKIM...

           24 kwietnia 2018 roku szlakiem piastowskim  podróżowali uczniowie klas III SP. Pierwszym punktem zwiedzania był Ostrów Lednicki, gdzie poznali historię powstania państwa polskiego. Dużą atrakcją był rejs promem na wyspę, gdzie rozpoczęło się zwiedzanie. Drugim punktem był skansen w Dziekanowicach, następnie przejazd do Gąsawy, a stamtąd kolejką do Biskupina. Na zakończenie przepływ statkiem i w drodze powrotnej kolacja w McDonald’s. Atrakcji nie brakowało. Organizatorem wycieczki był Pan Krzysztof Kaniewski, a opiekunami pan Grzegorz Orkowski, pani Wiesława Urbaniak i pani Danuta Kusiak.

  • KIM CHCIAŁBYM BYĆ?

           11 kwietnia 2018 roku uczniowie klasy II i IIIa zwiedzili redakcję „Przeglądu Konińskiego”. Poznali miejsce, w którym powstają 3 gazety z naszego regionu: Przegląd Koniński, Przegląd Kolski i Echo Turku. Zrobili oczywiście również pamiątkowe zdjęcie.

           Kolejny etap wycieczki to „Dzień Otwarty” w Komendzie Miejskiej Policji, na który zaprosił Pan Arkadiusz Goździk. Dzieci mogły zostawić swój odcisk dłoni, przymierzyć  strój  policjanta, skuć się kajdankami, dowiedzieć się, jak ważne są odblaski i ile znaczą podczas naszego poruszania się po drodze. Chłopcy mieli szczególnie dużo pytań dotyczących uzbrojenia policjantów. Najwięcej emocji wzbudziła ostatnia atrakcja, a mianowicie przejazd radiowozem na sygnale.

           Wyjazd zorganizowała Pani Danuta Kusiak, a dzielnie wspierały ją i opiekowały się uczniami Panie: Wiesława Urbaniak, Alicja Andrzejewska i pedagog Grażyna Orkowska.

  • WARTSZTATY PLASTYCZNE "PALMY WIELKANOCNE"

           22 marca 2018 roku uczniowie klasy II wzięli udział w warsztatach plastycznych zorganizowanych przez Panią Katarzynę Gromalę z Biblioteki Publicznej w Grodźcu. Zadaniem dzieci było samodzielne wykonanie kwiatów z bibuły oraz uformowanie z gałązek bukszpanu palmy wielkanocnej. Uczniowie mieli także możliwość podpatrzenia, jak powstaje kurka robiona na szydełku.  W działania były zaangażowane Panie z Klubu Seniorów.

  • NADESZŁA WIOSNA...

           21 marca 2018 roku uczniowie klasy II pod opieką pani Danuty Kusiak wystąpili przed kolegami i koleżankami z klas I i III w wiosennym przedstawieniu „Bociany i żaby”. Następnie wszyscy udali się nad Czarną Strugę, by utopić Marzannę i tym samym pożegnać zimę.

           W tym dniu odbył się również Szkolny Festiwal Piosenki, w którym wzięli udział przedstawiciele każdej z klas.

           Jak co roku w pierwszym dniu wiosny jest organizowany Dzień Otwarty dla dzieci 6 i 7-letnich. Odwiedziło nas dużo rodziców i dzieci. Każdy chciał zwiedzić zakątki naszej szkoły.  Przedszkolaki miały możliwość poobserwowania zajęć świetlicowych, wziąć w nich udział, a także pokonać tor przeszkód na sali gimnastycznej. Rodzice natomiast zapoznali się z procedurami przyjmowania dzieci do szkoły i ofertą edukacyjną, którą przedstawił Pan dyrektor Krzysztof Nowicki.

  • WARSZTATY Z GIPSU

           20 marca 2018 roku uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach plastycznych. Zadaniem dzieci było stworzenie masy gipsowej, odlania jej w formie i pozostawienie do wyschnięcia. Po tygodniu dzieci zabrały swoje odlewy gipsowe i pięknie je pokolorowały.

  • UMIEM PŁYWAĆ

           Uczniowie klas I-III biorą udział w projekcie „Umiem pływać” organizowanym przez Wielkopolskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe (Partner Gmina Grodziec). Wyjazdy odbywają się w piątki i soboty od 2 marca do 9 czerwca 2018 roku (piątki – uczniowie klas I, soboty – uczniowie klas II, III) wg ustalonego harmonogramu wyjazdów. Koordynatorem gminnym projektu jest pracownik UG Grodziec Pani Karolina Szynkiewicz. Autokar zapewnia Gmina Grodziec. Dzieci na basenie RONDO  w Koninie pod opieką instruktorów oswajają się z wodą, ćwiczą i doskonalą umiejętności pływania. Opiekę podczas przejazdów sprawują nauczyciele Szkoły Podstawowej w Grodźcu i Szkoły Podstawowej w Królikowie.

  • ,,Jest takie miejsce u zbiegu dróg...” - regionalia w naszej bibliotece

           ,,Jest takie miejsce u zbiegu dróg…”. Pod tym hasłem w bibliotece szkolnej odbywa się cykl spotkań młodzieży gimnazjalnej z regionalistami, jednocześnie publicystami.  Głównym celem tego przedsięwzięcia zachęcenie  młodzieży do poznawania dziedzictwa kulturowego Gminy Grodziec, gromadzenie dokumentów, świadectw, ich ochrona i upowszechnianie. 

           25 października 2017 r. odbyło się spotkanie z panem Zdzisławem Kulawinkiem – pasjonatem wielokulturowości  Gminy Grodziec, jaka  miała miejsce przez kolejnych kilka wieków aż do 1945 roku. Pan Kulawinek  posiada wiele ciekawych materiałów źródłowych  na ten temat, zapisków  oraz  relacji mieszkańców naszej gminy. Jest jednocześnie autorem   publikacji o naszej gminie  ,,Tam gdzie rosną konwalie” oraz ,,Tam, gdzie konwalie”.

           Drugie spotkanie odbyło się w 14 marca. Gościem był regionalista, pan Bartosz Kiełbasa, także  publicysta oraz badacz  zabytków Gminy Grodziec. Pan Bartosz przybliżył młodzieży informacje o książce, której jest współautorem.  Opowiada ona o deportacji do III Rzeszy z regionu konińskiego w czasie II wojny świtowej. Podczas spotkań młodzież dowiedziała się o wielu ciekawych miejscach na terenie naszej gminy, poznała ich historię. Otrzymała także  wskazówki na temat sposobów poszukiwania  informacji na temat gminy Grodziec w zasobach  bibliotek tradycyjnych oraz bibliotek  cyfrowych  (np. zdigitalizowane publikacje w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej).

    http://zsgrodziec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=253

  • PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA CZYTELNIKÓW

           28 lutego odbyło się uroczyste pasowanie pierwszoklasistów na czytelników biblioteki szkolnej. Dzieci najpierw zobaczyły inscenizację baśni pt. Czerwony Kapturek przygotowaną przez koleżanki z klas IV-VI. Następnie odbył się quiz dotyczący znajomości baśni i bajek. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością klasyki dziecięcej. Następnie przystąpiono do  ważnego  momentu, złożenia przyrzeczenia, po którym pani wicedyrektor Anna Dobropolska dokonała uroczystego aktu pasowania na czytelników. W dalszej części uroczystości dzieci zostały zapoznane z księgozbiorem biblioteki, z zasadami korzystania i wypożyczania oraz z dobrymi nawykami  czytelniczymi.  Na koniec każdy pierwszak po raz pierwszy wypożyczył książkę.  Wszyscy otrzymali dyplomy, upominki oraz słodycze.

           Uroczystość przygotowała szkolna bibliotekarka, pani Sławomira Nowicka.

    http://zsgrodziec.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=251

strona:

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. M.Dąbrowskiej w Grodźcu
    Pl. Ks. Abp. B. Dąbrowskiego 4
    62-580 Grodziec
  • 63-24-85-420

Aktualności

Galeria zdjęć